Gündem

Windows Phone 8.1 geliyor

By

on

Microsoft önümüzdeki birkaç ay boyunca Windows Phone 8.1’i çıkaracak gibi görünmese de, geliştiricilerden sızan bilgilere göre yeni mobil işletim sistemiyle nelerin geleceği şimdiden az çok biliniyor. Windows Phone 8.1, Microsoft’un 2012 Ekim’den bu yana sunacağı ilk büyük güncelleme olmasıyla büyük önem taşıyor. Gelecek olan güncellemede, çokça istenen yenilenmiş bir bildirim merkezi ve Google Now, Siri gibi sanal asistanların yer alacağı belirtiliyor. Ayrıca güncelleme Windows Phone’u Windows RT ile de oldukça benzer bir kulvara sokacak olsa da, iki işletim sistemi henüz tam olarak birleşmiş olmayacak.

Yakında yapılması beklenen Windows Phone 8.1 güncellemesiyle ilgili sızan bazı özellikler şu şekilde.

Eylem Merkezi

Windows 8.1 güncellemesinin en önemli özelliğinin, bildirimlerin yönetileceği Eylem Merkezi olması bekleniyor. Sızan bilgilere göre Eylem Merkezi’nin Android işletim sistemiyle oldukça önemli ortak yanları bulunuyor. Kullanıcılar, ekranın üstünden aşağı indirerek açacakları Eylem Merkezi ile, Wi-Fi, Bluetooth ve uygulama bildirimlerini artık görebilecekler. Eylem Merkezi’nde tabii ki bildirimler için “Hepsini temizle” seçeneği ve Ayarlar sekmesi de bulanacak. Ayrıca geliştiricilerin bu kısım için, bildirimlerin ihtiyaç duyulduğunda sessizce silinmesi veya güncellemesini sağlayacak bir özellik getirmesi bekleniyor. Eylem Merkezi’nin Android’den temel farkının ise, bütün Eylem Merkezi’ni görebilmek için uzun dokunuş gerekirken, kısa dokunuşla hızlı ayar kısmına geçilebilmek mümkün olacak.

Sanal asistan: Cortana

Son sızan haberler, Cortana hakkında yeni bir bilgi içermiyor. Bloomberg daha önce, Cortana’nın Windows Phone 8.1’de Foursquare’in önemli desteğiyle yer alacağını belirtmişti. Bilindiği üzere Microsoft, Foursquare’i 15 milyon dolar gibi ücrete satın almıştı. Microsoft’un Bloomberg’e yaptığı açıklamaya göre, Windows Phone 8.1 ile Cortana, yaptıklarını belirli bir döngü içinde tekrarlayabilen akıllı bir asistan olacak.

Pil ve hafıza için yeni uygulamalar

Windows Phone, veri kullanımını gözlemlemek ve ayarlamak için Data Sense özelliğini daha önce sunmuştu. Güncelleme ile Microsoft, bu özelliği Battery Power Sense ve Storage Sense ile pil ve hafıza alanında da genişletecek. Şu an kullanılan sürüm, hangi uygulamaların batarya ömrünü azalttığını kullanıcılara bildirerek pil ömrünü uzatma işlemi görürken, yeni gelecek sürüm uygulamaları ve verileri SD karta taşıma seçeneklerine de sahip olacak.

Gezinme ve multi-tasking değişiyor

Windows Phone 8.1 güncellemesi ile kullanıcılar eskiye nazaran daha kolay bir gezinme yazılımına sahip olacaklar. Multi-tasking, yani çoklu işlem menüsünde de artık kullanıcılar açık uygulamaları parmaklarını kaydırarak kapatabilecek. Daha önce uygulamalar pencerelerin üstünde bulunan küçük “x” işaretinin üstüne basılarak kapanıyordu. Uygulamaların bulunduğu ana liste, kullanım veya yüklenme tarihlerine göre sıralanabilecek. Windows Phone 8’de uygulamalar sadece alfabetik olarak sıralanabiliyordu. Son olarak da güncelleme ile Başlat, Geri, Arama gibi kullanışlı tuşların geleceği ve gezinme çubuğunun rengi kişisel olarak değiştirilebileceği gelen bilgiler arasında.

Windows 8 ile Windows RT yakınlaşması

Microsoft bu zamana kadar Windows Phone ve Windows 8/RT işletim sistemleri için ortak bir ekosistem oluşturmayı planladığını hiç saklamadı. Ancak sızan bilgilere göre bu güncelleme ile tam olarak bir birleşme gerçekleşmeyecek. Yine de Microsoft, Windows 8.1 için Javascript desteği ekleyerek uygulama geliştiricilerin her iki mağaza için de katkıda bulunmasını planlıyor.

Diğer değişiklikler

Söylentiler, belirttiğimiz ana değişikliklerle birlikte bazı küçük değişikliklerin de geleceği yönünde. Bu muhtemel değişikler ise şu şekilde:

– Dosya seçici ve yönetici

– VPN desteği

– Çeşitli fonksiyonlar için ses kontrolünü ayırma

– Otomatik uygulama güncelleme

– Tam ekran olmadan oynatma özelliği olan geliştirilmiş YouTube oynatıcısı

– Konum kullanarak hatırlatma yapabilen uygulamalar

– Mesajlaşma uygulamasında değişiklikler

– Geliştirilmiş kamera uygulaması

Güncelleme için net bir tarih henüz belli değil ancak Microsoft, muhtemelen Windows Phone 8.1’i 2 Nisan’daki BUILD geliştirici konferansında açıklayacak. Ayrıca bu konferansta Windows 8.1 için yapılacak küçük bir güncelleme de yer alabilir.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir