Gündem

Windows 7 ve 8.1 kullanıcıları rahat bir nefes aldı

By

on

Microsoft’un tüm Windows kullanıcılarına gönderdiği “Windows 10’a Yükselt” uygulaması nihayet kaldırıldı.

Microsoft tüm yeni servislerini Windows 10 üzerine inşa ediyor; bu nedenle önceki sürümleri kullananlara 29 Temmuz‘a kadar ücretsiz sunduğu işletim sistemine mümkün olduğunca çok kullanıcıyı çekmek istemesi anlaşılabilir. Ne var ki kullanıcıların bir kısmı halen Windows 10’a mesafeli yaklaşıyor. Bu yüzden Windows 7 ve Windows 8.1’de güncellemelerle yüklenen “”Get Windows 10” (Windows 10’a Yükselt) uygulaması ve bağlantılı yazılımlar bir hayli can sıkıyordu. Son yayınlanan güncellemeyle birlikte, bu uygulamadan tamamen kurtulmak mümkün.

“Get Windows 10” uygulaması ve kullanıcıyı taciz boyutuna varan uyarıları Microsoft’un en tartışmalı atılımlarından biri olmuştu. İlk başta sadece sürekli Windows 10’a ücretsiz geçiş için açılır pencere görüntüleyen bu uygulama, 2015 yılı sonlarına doğru ise neredeyse kötü niyetli yazılımlar gibi davranışlar sergilemeye başladı. Mayıs ayında Microsoft, bu pencereyi kapatmak için kullanılan sağ üst köşedeki X tuşunun işlevini değiştirdi ve X’e basıldığında bunu yükseltme izni olarak algılayıp, Windows 10’u indirmeye başladı. Ancak kullanıcıların yoğun tepkisi sonucunda bu tutum kısa sürede ortadan kaldırıldı

Ücretsiz Windows 10 yükseltme hakkını kaybetmiş olsalar da, bazı kullanıcılar halen sistem diski üzerinden temiz bir kurulum yaptıktan sonra Windows 7 veya 8.1’den Windows 10’a bedava geçiş yapabiliyor. Ancak bir sebeple eski sürümlerde kalmak isterseniz, Windows Update üzerindeki güncellemeleri gerçekleştirerek Get Windows 10 uygulamasının bunaltıcı uyarılarından kurtulabilirsiniz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir