Gündem

Windows 7, ömrünün yarısını doldurdu

By

on

Windows 7, bugün itibariyle 10 Microsoft tarafından tüm işletim sistemlerine biçilen 10 yıllık ömrünün yarısını doldurdu. Aylarca süren desteğin ardından, şirket işletim sisteminin ayrıca satışını 2013’ün Ekim ayında, PC üreticilerine satışını da 2014’ün Ekim ayında sona erdirmişti. 13 Ocak itibariyle de Microsoft, Windows 7 kullanıcılarına temel desteğini çekti. Kimi siteler tarafından bu durum, Windows 7’nin ölüme terk edildiği gibi ifadeler kullanarak tüketicide yanlış bir algının oluşmasına sebebiyet verse de, durum tam olarak öyle değil.

Sanılanın aksine, geçtiğimiz aylarda Windows XP’nin yaşadığı tüm desteğin kesilmesi gibi bir durum şimdilik Windows 7 için söz konusu bile değil. Windows 7, en az 5 yıl daha, yani 2020 yılına kadar “Uzatılmış destek” programı içerisinde güncelleştirme ve yama almaya devam edecek. Bu kafa karışıklığının sebebi ise Microsoft’un destek süreçlerinde garip bir isimlendirme uygulaması. Temel desteğin kesilmesi demek, Microsoft’un artık Windows 7 için herhangi bir yeni özellik çıkarmayacağı ve DirectX 12 gibi ürünlerinde yeni ayarlamalara yer vermeyeceği anlamına geliyor. Ek olarak Windwos 7’de herhangi bir sorunla karşılaştığınızda, ücretsiz destek hattını da bundan sonra arayamayacaksınız.

Bir Windows işletim sistemi, temel destek sürecinden ayrıldıktan sonra, “uzatılmış destek” sürecine girer. Bu süreçte, Windows için o kritik güvenlik yamalarını, gerekli güncelleştirmeleri bilgisayarlara gelmeye devam edecek. Elbette bunun da bir süresi var ve bu süre de 14 Ocak 2020’de son buluyor, o zamana kadar kaç tane Windows çıkacağını ise şu an için kestirmek zor.

Microsoft’un Windows için Yaşam Döngüsü’nün nasıl işlediği konusunda hâlen kafanızda soru işaretleri varsa da Microsoft’un bu sayfası size yardımcı olacaktır. Bu yüzden internette gördüğünüz ve bilgiden uzak, saçma sapan fikirlere kulak asmamanızı, işi teknoloji olan sitelerden bu tür haberlere ulaşmanızı tavsiye ediyoruz.

Recommended for you

1 Comment

  1. Enes Koç

    Ocak 19, 2015 at 9:44 pm

    BUNDAN SONRA WİNDOWS 9 GELİRSE ONUNDAMI 10 YILLIK SÜRESİ OLACAK ? YOKSA HİÇ Mİ ÇIKMAYACAK ÇIKARSADA WİNDOWS DEİLDE İSMİ DEİŞİKMİ ÇIKACAK

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir