Gündem

Windows 10’un çıkış tarihi ve fiyatı belli oldu

By

on

Windows 10, Windows 7 veya Windows 8.1 kullanan birçoğumuz için ücretsiz bir güncelleme olarak bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda çalışacak. Ancak elbette birileri bu yeni işletim sistemini para verip satın almak zorunda kalacak ve şu ana kadar da bu fiyatın ne kadar olacağı bilinmiyordu. Nitekim yaz sonunda piyasaya sürüleceği kesin olsa da, Windows 10’un net bir çıkış tarihi de bilinmiyordu. Nisan ayının ortalarında AMD CEO’sunun dilinden kaçırdığına inanarak, bu tarihin Temmuz sonu olduğunu düşünsek de, Newegg’in sitesindeki sızıntıya göre işler sandığımız gibi olmayabilir.

Sızıntının da doğru olup olmadığına dair elbette bir kanıt bulunmazken, geçtiğimiz hafta sonu ilk olarak WinSuperSite’ın yakaladığı ve sonrasında derhal kaldırılan bilgiye göre, Windows 10, 31 Ağustos 2015 tarihinde mağazalardaki yerini alacak. Windows 10 Home sürümü 109 dolarlık fiyat etiketine sahip olurken, Windows 10 Professional ise 149 dolar olacak.

newegg-windows-10-home-price-100588173-large

Microsoft yetkilileri, Newegg sitesinde bulunan bilgiyi resmi bir şekilde yalanlarken, yapılan açıklamada “Windows 7, Windows 8.1 ve Windows Phone 8.1 ile çalışan ve destek sağlayacağımız cihazlara Windows 10’u ücretsiz olarak sunacağımız için oldukça heyecanlıyız. Windows 10 bu yaz içerisinde çıkacak ve ilerleyen zamanlarda yeni işletim sistemi ve güncelleme süreciyle ilgili daha fazla bilgi paylaşacağız.” ifadelerine yer verildi.

Newegg’in sızan Windows 10 sayfasında, yeni işletim sistemi için gereken minimum sistem gereksinimlerine de yer verildi:

 • İşlemci: 1 GHz veya daha hızlı
 • RAM: 1 GB (32-bit) veya 2 GB (64-bit)
 • Boş alan: 16 GB
 • Ekran kartı: WDDM sürücüye sahip Microsoft DirectX 9 grafik birimi
 • Microsoft hesabı ve İnternet erişimi

Sitedeki Windows 10 sayfasında yer alan tanımda da şimdiye kadar bilmediğimiz bir ifade yer almıyor. Milyonlarca insandan gelen geri bildirimlere, Cortana ve yeni bir Web Tarayıcısına, Xbox uygulaması ile Xbox One oyunlarının yayınlanabileceğine ve OneDrive uygulamasıyla dijital “şeylerinizin” her yere taşınabileceğine dikkat çekiyor.

Sonuç olarak, birçok taraftan Windows 10’un Temmuz sonunda çıkacağı yönünde dedikodular alsak da, tamamen kurumsal olarak gelen bu haberler, işletim sisteminin RTM sürümünü gösteriyor olabilir. Bu yüzden de yaz mevsiminin son gününü çıkış tarihi olarak gösteren Newegg’deki sızıntının doğru olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtelim. Bu da demek oluyor ki Eylül ayının ilk günlerinden itibaren Windows 10 artık bizimle olacak.

Recommended for you

1 Comment

 1. muzaffer

  Eylül 5, 2015 at 10:11 pm

  merhabalar, bu ne sacmalıktır ya
  neden bır sıstemı kurmak ıcın mıcrosoft maıl hesabı ısterler?
  bız bunlara mecburmuyuz kardesım..
  hanı ozgur yazılım ?
  lanet olasıcalar ya.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir