Gündem

Windows 10’da telefonlar kendiliğinden arama kaydedecek

By

on

Windows 10’un mobil sürümü için çıkarılan 10149 numaralı yeni betanın içerisinde ilginç bir özellik keşfedildi. Kullanıcılar tarafından sıklıkla aranan bir özellik olan arama kaydetme, şu ana kadar tüm işletim sistemleri için farklı uygulamalar üzerinden sağlanıyordu. Ne iOS’te, ne de Android’de dahili olarak gelmeyen arama kaydetme özelliği, görünüşe göre Windows 10’da olacak.

Windowscentral tarafından bulunan bu keşfi açık eden ise, Windows 10’daki dosya yönetimi sistemi içerisinde yer alan “Kaydedilmiş Aramalar” klasörü. Belgeler, İndirmeler, Resimler ve diğer klasörlerin arasında yer alan Kaydedilmiş Aramalar’ın, hâli hazırda telefonlarda ve işletim sisteminde yer alan Ses Kaydedicisi uygulaması ile çalışacağı tahmin ediliyor. Microsoft’un şu an için test aşamasında olduğunu düşündüğümüz bu özelliği, ana sürüme dahil edip etmeyeceği ise bilinmiyor.

recorded-calls-folder-windows10

Yine de görüşme kaydetmelerin ülke bazında farklı sonuçları bulunuyor. Kimi ülkede bu şekilde bir görüşme kaydetmek yasa dışıyken, kimi ülkelerde belirlenmiş bir yönetmelik bulunmuyor. Elbette ideal senaryoda, karşıdaki kişinin rızası olmadan görüşmelerin kaydedilmemesi gerekiyor olsa da, Windows 10 ile birlikte sistemin nasıl işleyeceği bilinmiyor.

Microsoft, 29 Temmuz’da Windows 10’u çıkaracak ancak mobil sürümün ne zaman çıkacağına dair henüz bir açıklama yapılmış değil.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir