Gündem

Windows 10’da diğer platform kodları kullanılabilecek

By

on

Microsoft’un her yıl düzenlediği BUILD Konferansı’nın 2015 ayağı, Windows 10’un da ufukta görünmesiyle birlikte çok sayıda önemli gelişmeye sahne oldu. Konferansın belki de en önemli ve ilginç özelliği ise, geliştiriciler tarafında yaşandı. Windows 10 ile birlikte artık geliştiriciler mevcut Android, iOS, Web, .NET ve Web32 kodlarını direkt olarak Windows Store’da uyumlu bir şekilde tüketiciye dönüştürebilecek.

Microsoft’un başından beri sorun yaşadığı uygulama mağazası kısmında köklü değişikliklere yol açabilecek bu yeni yöntem sayesinde Windows 10 ile birlikte Windows Phone platformunun da uçuşa geçmesi mümkün. Yani, geliştiriciler hâli hazırda diğer platformlar için yazdıkları uygulama kodlarını direkt olarak Windows’un üniversal uygulamalarına dönüştürebilecek.

Şimdiye kadar duymamış olabilirsiniz ancak Microsoft, Windows 10’u duyurduğu günden bu yana yeni uygulama ekosistemine üniversal adını takmış durumda. Sistem, tüm uygulamaların tüm cihazlarda çalışmasını sağlıyor. Yani bilgisayarda açtığınız bir program, aynı zamanda tablette, telefonda, hatta Xbox’ta bile kullanılabiliyor. İşin güzel yanı ise, bu cihazlar arası geçiş için geliştiricilerin herhangi bir kod ile uğraşması gerekmiyor. Tek bir kod, çok sayıda cihaz.

İlk olarak, web siteleri ve platformlar bu sistemden faydalanacak. Windows 10 ile birlikte web geliştiricileri, sitelerini bir uygulamaya dönüştürebilecek. Bunun önemi ise, uygulamalar sayesinde Windows 10 kullanıcılarına bildirimler, satın alma seçenekleri ve Xbox Live başarıları göndermenin mümkün olması. Yine de bunun daha önce eşi benzeri görülmemiş bir şey olduğunu düşünmeyin. Google da bir süredir web sitelerinin bildirim oluşturmasına izin veriyor. Ancak Microsoft’un bu entegrasyonu, süreci bambaşka bir seviyeye çıkarıyor.

Microsoft’un bu alanda duyurduğu ikinci önemli teknoloji ise mevcut .NET ve Win32 programlarının da Universal Applications kategorisine girerek üstte bahsettiğimiz özellikleri kazanması. Bu ne demek oluyor diye soracak olursanız da çok güzel bir cevabımız var. Bilgisayarınızda kullandığınız herhangi bir programı veya oyunu düşünün, geliştiricisi bu yazılımı üniversal kategorisine sokup Windows Store’a gönderdiği takdirde aynı program veya oyun, hem tablet hem de telefonda kullanılabilir olacak. Elbette her program mobil uyumlu olacak diye bir şey yok, bu yüzden tamamının telefonlara geleceğini düşünmemek gerekiyor. Microsoft da bunu bildiği için olsa gerek pek detay vermedi.

En en en önemli kısma ise en son detaylandırıyoruz. Windows 10 ile birlikte Android ve iOS gibi neredeyse tüm uygulamaların ilk çıktığı platformlarda bulunan uygulamalar da aynı şekilde Windows 10’a gelecek. Ancak bu sistemler için durum biraz daha karmaşık. Yeni teknoloji, direkt olarak mevcut kodu Windows Store’a almayacak. Onun yerine, geliştiricilerin kodu dönüştürmesini sağlayacak kolay araçlar sunacak. Yani doğal olarak bazı kodlar ile oynamak gerekecek ancak Microsoft burada da ne kadar bir oynama gerektiği konusunu detaylandırmadı. Yine de BUILD Konferansı’nda gerçekleştirilen demoda Android için Java ve C++ ile yazılan ve iOS için de Objective C ile yazılan uygulamalar Windows 10 ile çalışan PC ve telefonda gayet rahat bir şekilde çalıştı.

Şu an için açıklanması gereken çok detay olsa da, bu bilgiler bile Windows 10’un gerçekten önemli değişimlere sahne olacağının büyük bir göstergesi. Geliştiricilere sıfırdan bir Windows uygulaması yazmak yerine nispeten kolay olacak araçlarla bu dönüşümün sağlanma olanağı verilmesi, Windows’un mobil platformlarda da ağırlığını hissettirmesine ve sonunda üç büyük şirket arasında gerçek bir rekabet oluşmasına önayak olabilir.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir