Gündem

Windows 10 telefonlarda da yerini alacak

By

on

Microsoft, Windows 10’u ilk duyurduğunda, yeni işletim sisteminin tüm platformlarda aynı şekilde çalışacağını belirtmişti. Şu an için Windows Phone platformu üzerinden hayatını sürdüren Microsoft’un akıllı telefonları, Windows 10 ile birlikte adının yanındaki Phone ibaresinden kurtulacak. Microsoft, aynı Windows 10 deneyimini tüm cihazlara taşımak istese de, bu demek değil ki büyük monitörümüzle 5 inçlik telefonumuz aynı şekilde çalışacak. Telefonlar için Windows 10, masaüstü sürüm ile çok sayıda ortak arayüz ve özellik paylaşırken, kullanıcısına masaüstündeki deneyimi az da olsa telefonda yaşatmayı amaçlayacak.

Çok da büyük bir olay değilmiş gibi anlatsak da, Windows 10’un telefonlara gelmesi aslında oldukça önemli. Artık geliştiriciler, yarattıkları uygulamaları hem masaüstünde, hem telefonlarda, hem de Xbox’ta çalışacak şekilde tasarlayabilecek. Microsoft etkinliğinde, telefonlar için özel olarak geliştirilen özel bir Office sürümü de buna örnek olarak gösterildi. Telefonlarda çalışacak olan bu Word, Excel ve Powerpoint uygulamaları, özel bir tasarıma sahip olsalar da aynı masaüstündeki gibi çalışacaklar.

Windows Phone telefonların en önemli özelliği olan kutucuk bazlı sistem devam ederken, Ayarlar menüsü ve Action Center, masaüstündeki Windows ile benzer bir tasarıma kavuşacak ve kullanıcının deneyimlerinden öğrenerek ona göre kişiselleştirilecek.

Windows-10-on-phones

Kişiler uygulaması da benzer şekilde tüm cihazlar arasında senkronize bir şekilde çalışacak. Uygulama üzerinden kolaylıkla bir kişi Skype veya normal bir şekilde aranıp mesaj gönderilebilecek. Outlook güncellemesi de Tinder benzeri kaydırmalı sistemi uygulamaya koyacak ve sola çekilen e-postalar silinirken, sağa çekilenler işaretlenecek. Mail yazma işlemi de Word üzerinden gerçekleşecek.

Mesajlaşma da Windows 10 ile birlikte daha bütün bir yapıya kavuşacak. Varsayılan Mesajlar uygulaması, Skype gibi internet üzerinden gerçekleştirilen tüm konuşmaları destekleyecek. WhatsApp ve Viber gibi üçüncü parti uygulamalar da bu şekilde yönetilebilecek olsa da, bu uygulamalara güncelleme yapılması gerekecek. Telefonların klavyesi, phablet boyutundaki cihazlarda daha rahat yazma deneyimi için taşınabilir hale gelirken, Cortana da şu an için Türkçe’yi desteleyip desteklemediği bilinmemekle birlikte dikte ile yazma özelliği sunacak. Cortana’nın bilgisayarlara da gelmesiyle birlikte, örneğin laptop’tan kurulan bir hatırlatma, telefona gönderilebilecek.

Fotoğraflar da Windows 10 ile birlikte “universal” uygulamalar kategorisine girecek. OneDrive entegrasyonu sunacak olan uygulama, tüm cihazlar arasında fotoğraf senkronizasyonu sağlayacak ve herhangi bir cihazdan tüm fotoğraf koleksiyonunuza erişmenizi mümkün kılacak. Ek olarak çeşitli fotoğraf iyileştirme ve düzenleme araçları da Windows 10 ile birlikte Fotoğraflar uygulamasına gelecek.

Güncelleme bazında ise şu an için Nokia Lumia 1520 haricinde bir cihaz hakkında bir bilgiye sahip değiliz. Lumia 1520’yi bilmemizin sebebi ise, Microsoft’un etkinlikte onu kullanmış olması. Şu an için son 1-2 yılda çıkan Windows Phone cihazların güncellemeyi almasını bekliyoruz. Telefonlar için Windows 10’un ilk sürümü ise, Preview programına kayıtlı olan kullanıcılar için Şubat ayında hazır olacak.

Recommended for you

1 Comment

  1. huseyin

    Ocak 22, 2015 at 5:22 am

    Microsoft tarafından daha önce açıklama yapılmıştı.wp8-8.1 li butun cihazlar win10a yukseltilebilecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir