Gündem

Windows 10 Teknik Önizleme 10041 sürümü yayınlandı

By

on

Microsoft, sonunda çok beklenen Windows 10’un yeni sürümünü yayınladı. Yeni Spartan tarayıcının yer almadığı sürümde, tarayıcı haricinde çok sayıda yeni özellik ve iyileştirme içeren sürüm, öncekilere göre işletim sistemini oldukça etkileyici kılıyor.

İlk olarak Başlat Menüsü’ne değinecek olursak, Microsoft menüyü çok istenen bir özelliği uygulayarak şeffaf yapmış. Aynı zamanda Tüm Uygulamalar listesinde kullanıcıların yaşadığı bazı sorunlar çözülürken, dokunmatik ekranlı cihazlarda menünün kullanımı da kolaylaştırılmış. Başlat Menüsü’nde artık en çok kullanılanlar listesindeki uygulamalar da sabitlenebiliyor.

network-flyoutSanal Masaüstü özelliği, Windows 10’un en beğenilen yeniliklerinden biriydi ve kullanılabilirlik iyileştirmeleri ile artık bir pencereyi sanal masaüstüne sürüklemek veya + tuşuna basarak yeni bir masaüstüne taşımak oldukça kolay bir hâl aldı.

Cortana; Almanya, Birleşik Krallık, Çin, Fransa, İtalya ve İspanya’da da kullanılabilir hâle geldi. Diğer ülkelerde de Ayarlar uygulamasından ülkeyi değiştirerek yeni Cortana’yı test etmek mümkün.

Yeni ağ ayarları sayesinde, Windows 8’deki yöntem farklılaştırılarak güvenliğinden endişeli kullanıcılar düşünülmüş. Artık Ağ simgesine tıkladığınızda, kablosuz ağlara ve VPN ayarlarına küçük bir pencere üzerinden direkt erişmek mümkün.

Fotoğraflar uygulaması, artık RAW dosyaları da destekliyor ve az sayıda yeni klavye kısayoluna sahip. Ek olarak OneDrive’daki fotoğrafları da canlı kutucukta gösteriyor.

Dokunmatik cihazlara özel yeni el yazısı okuma özelliği geliştirilerek, el yazılarının daha iyi tanınması ve kısa yazılarda hızlı bir erişim sağlaması yeni sürüm ile birlikte mümkün kılınmış. Kalem ile düzenleme tuşuna basıldığında da otomatik olarak kelime önerilerinde bulunuyor.

input-panel

Kilit ekranında yeni bir yuvarlak profil fotoğrafı yer alırken, bölgenize göre arka plan fotoğrafları da değişiklik gösteriyor.

Windows Feedback ve Insider Hub uygulamaları da yeni sürümle birlikte iyileştirilmiş. Artık öneriler ile geri bildirimlerinizi filtreleyebiliyor ve aramadan “Bence de” eklemesi yapabiliyorsunuz. Genel performansta da iyileştirmeler yapılırken, Your Progress sayfasından Windows 10’un geliştirilmesine ne kadar katkı sağladığınızı görebiliyorsunuz.

Windows 10 Teknik Önizleme 10041 sürümüyle birlikte Microsoft’un geri bildirimlere ne kadar önem verdiği ve uygulamaya koyduğu da görülmüş oldu. Windows 10’u Insider programına kayıt olarak indirebiliyorsunuz. Yeni işletim sistemi yaz aylarında piyasaya sürülecek.

Bilgisayarınıza veya sanal diske Windows 10’un nasıl kurulacağını buradaki makalemizden öğrenebilirsiniz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir