Gündem

Windows 10, son Windows olacak

By

on

Microsoft’tan son haftalarda gelen haberler kesilmiyor. Geçtiğimiz hafta düzenlenen Build Konferansı’nın ardından şu sıralar devam eden Ignite Konferansı’nda, uzun zamandır bilinen ancak dile getirilmeyen bir gerçek paylaşıldı. Microsoft çalışanı ve geliştirici Jerry Nixon, “Windows 10’u kısa sürede tüketiciye sunacağız ve Windows 10, son Windows sürümü olacağı için, işletim sistemi üzerinde özenle çalışmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullanarak, Microsoft’un Windows 10’dan sonra tam anlamıyla yeni bir Windows çıkarmayacağını belirtmiş oldu.

Windows 10’un son Windows olması, bu sürümden sonra büyük bir Windows sürümü gelmeyeceğini belirtiyor. Microsoft, Windows işletim sistemini bir hizmete dönüştürmek istiyor ve Windows 10 tam olarak hazır olduktan sonra, işletim sistemi sürekli güncelleme alacak olmasına rağmen yeni bir Windows sürümü yayınlanmayacak. Yeni işletim sisteminin yapısı da Microsoft’un ayrı bölümlerine özel güncelleştirme göndermesine olanak sağladığı için, bu süreç nispeten daha kolay işleyecek. Şu an için Windows 10’a gelmesi planlanan ilk güncelleştirme, Windows Redstone kod adıyla 2016 içerisinde gönderilecek. Ancak işletim sistemi yine Windows 10 olarak kalacak, devam etmeyecek.

Tüketici bazında ise bu durumun pek bir değişiklik yaratmayacağını söyleyebiliriz. Windows deneyiminin sürekli olarak işlemesi adına her ay gönderilen ücretsiz güncellemeleri yükleyebileceğiz. Sonuç olarak, bir daha “yepyeni” bir Windows görmeyeceğiz ancak Windows 10 sürekli gelişip iyileşmeye devam edecek.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir