Gündem

Windows 10 için sistem gereksinimleri belli oldu

By

on

Microsoft, merakla beklediğimiz yeni işletim sistemi Windows 10 için çok sayıda haberle birlikte, işletim sistemini çalıştırmak için gereken minimum sistem gereksinimlerini de açıkladı.

Çin’de gerçekleşen etkinlikte detaylandırılan Windows 10 için en az 800×600 çözünürlük, 32 bit bilgisayarlar için 1 GB, 64 bit bilgisayarlar için 2 GB RAM, 32 bit bilgisayarlar için 16 GB, 64 bit bilgisayarlar için 20 GB depolama alanı ve DirectX 9 desteği gerekiyor.

win 10 desktop req

Bunlara ek olarak, Microsoft tabletler için fiziksel güç tuşu ile ses açıp kapama tuşlarını zorunlu kılıyor. Tabletlerdeki başlatma tuşu ile ekran döndürme kilidi ise üreticilerin insiyatifine bırakıldı. Bunun dışında Microsoft tüm üreticilerden UEFI secure boot’un varsayılan olarak açık olması gerektiğini belirtiyor.

Son olarak Microsoft’un Windows 10 konusunda üreticilere söylediği şey de, Windows 8.1’den 10’a geçiş için kullanıcılara bir güncelleme yolu sunma ve sürücülerin uyumlu olmasını garanti altına alma zorunluluğu oldu.

Ayrı bir sunumda ise, hangi işletim sistemlerinin direkt olarak Windows 10’a yükseltilebileceği ve kurulumun nasıl yapılacağı gösterildi. Windows 7 ve üzerindeki işletim sistemleri ISO dosyası ile Windows 10’a yükseltilebilirken, tüm güncelleştirmeleri tam olan Windows 7 ve 8.1 kullanıcıları, direkt olarak Windows Update üzerinden geçiş yapabilecek.

Telefonlar için Windows 10 konusunda ise Microsoft ekran boyutuna göre farklı RAM gereksinimi belirlerken, telefonlarda en az 4 GB dahili depolama alanı olması gerektiğini açıkladı. Yine tabletlerde olduğu gibi telefonlarda da fiziksel güç ve ses açıp kapama tuşları zorunlu olurken; Başlat, geri ve arama tuşları artık ekran üzerindeki tuşların varlığı sebebiyle zorunluluk olmaktan çıktı.

win 10 phone req

Microsoft’un Windows Phone kullanıcılarını en yeni işletim sistemine yükseltme konusundaki önemli bir çabası da Project Milkyway oldu. Bu proje ile, kullanıcıların Windows 10’a çıkışından itibaren 4-6 hafta arasında kavuşması planlanıyor. Şu an için Windows 10’un ilk çıkışı mı yoksa telefonlar için ilk çıkışı mı olduğu konusunda ise belirsizlik hâkim.

Sonuç olarak bakacak olursak, Windows 10’un şu an Windows 8.1 çalıştırabilen tüm cihazlarda rahatlıkla çalışacağını söyleyebiliriz. Artık bize beklemesi kalıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir