Gündem

Windows 10 hangi özelliklerini kaybedecek?

By

on

Windows 10 için büyük güncellemeye sayılı günler kaldı. Microsoft bazı Windows 10 özelliklerini bu güncelleme ile kaldırıyor. İşte detaylar…

Bu gün ücretsiz Windows 10 güncellemesi için son gün. Her yıl geleneksel hale gelen büyük güncelleme ise 2 Ağustos günü yayınlanacak. Bu güncelleme ile birlikte Microsoft artık gerek kalmadığını düşündüğü bazı özellikleri Windows 10’dan kaldırıyor. İşte o özellikler;

Kişisel olmayan giriş ekranı

Aslında buna bir geliştirme diyebiliriz. Artık standart arka plan fotoğrafı içeren bir giriş penceresi yerine kişiselleştirilmiş bir giriş penceresi olacak.

Wi-Fi Sense

Aslında güzel bir fikirdi ve ilk önce Windows Phone için uygulamaya alınıp daha sonra Windows 10 ile birlikte PC’lere gelmişti. Wi-Fi ağ ve parola bilgileri Microsoft’un bulut servislerinde saklanarak tüm Windows işletim sistemi kullanan diğer cihazlarınızdan bu ağlara otomatik olarak giriş sağlanıyordu. Çok az kişi bu özelliği kullandığı için Microsoft bu özelliği kaldırıyor.

Kid’s Corner (Çocuk Köşesi)

Windows Phone 8.1 ile gelen bu özellik çocuklar için özel bir giriş ekranı sağlıyordu. Ancak bu özellik de ilgi görmediği için artık kalkıyor. Bunun yerine Settings > Accounts > Apps Corner (Ayarlar > Hesaplar > Uygulamalar Köşesi) seçeneği ile sadece belli uygulamaların çalıştırılabildiği bir oturum oluşturabilirsiniz.

Tüm Uygulamalar

Başlat ikonu basıp en sol alttan tüm uygulamaların listesine ulaşabildiğiniz seçenek artık olmayacak. Bunun yerine kullanıcılar başlat menüsünde en son kullanılan uygulamaların hemen altında alfabetik olarak tüm uygulamaları görecekler.

Can sıkan güncelleme mesajları

En güzel özelliği en sona sakladık ve bu özellik Windows 10 kullanıcıları için değil daha önceki sürümleri kullananlar için. Artık Windows 10 ücretsiz geçişi sona erdiği için artık ikide bir karşınıza çıkan “Windows 10’a ücretsiz güncelleme yapın” mesajları tarihe karışacak.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir