Gündem

Windows 10 duyuruldu

By

on

Microsoft, bugün San Francisco’da düzenlediği etkinlikle Windows 8’den sonra şimdiye kadar Threshold veya Windows 9 olarak konuşulan yeni işletim sistemini duyurdu. Microsoft’un en büyük sürprizi ise, işletim sistemine Windows 10 ismini vermesi oldu.

Microsoft İşletim Sistemleri Genel Müdür yardımcısı Terry Myerson, Windows’un 1.5 milyar insan tarafından kullanıldığı bilgisini verdikten sonra ekledi: “Windows bir giriş kapısıdır(Threshold) ve artık yeni bir Windows’un vakti geldi. Ancak bu yeni işletim sistemine Windows 9 demek doğru olmazdı.”

Windows 10’un 2015 yılının ortalarında veya sonbaharında piyasaya sürülmesi beklenirken, yeni işletim sistemi bilgisayarlar, tabletler, telefonlar ve Nesnelerin İnterneti’ni destekleyecek. “Microsoft bu gelişmeyi de “Tek ürün ailesi. Tek platform. Tek mağaza.” sloganıyla duyurdu.

Yeni işletim sistemi, her Windows cihaz için özel bir deneyim sunacak ancak tüm cihazlarda uygulamalar ve güncellemeler tek bir mağaza üzerinden idare edilecek. Myerson, “Windows 10 uygun cihaz için, en uygun zamanda, en uygun deneyimi sunacak.” diyor.

windows10-belfiore-start-menu-100464827-large

Yeni Windows ile birlikte, Windows 8’de çok fazla eleştiri alan Başlat menüsü de geri döndü. Yalnızca canlı kutucuklardan ibaret olmayan yeni Başlat menüsü, bu kutucukların boyutlarını ayarlayarak daha toplu bir deneyim de sunuyor. Ek olarak yeni Başlat menüsü üzerinden bir tarayıcı açmadan da Web araması yapılabiliyor.

Başlat menüsüne ek olarak Microsoft’un getirdiği çok sayıda yenilik bulunuyor. Bunlardan birkaçına kısa kısa göz atacak olursak:

Pencereli uygulamalar ile Windows Mağazası üzerinden edindiğiniz uygulamalar artık masaüstü uygulamalarına benzer bir pencere içinde açılacak. Bu pencereleri yeniden boyutlandırabilecek, taşıyabilecek, üzerinde yer alan uygulama çubuğu üzerinden tek tıkla minimize edebilecek veya kapatabileceksiniz.

Uygulama tutturma (snap) özelliğindeki yenilikler sayesinde aynı ekranda birden fazla uygulamayla çok daha kolay çalışabileceksiniz. Yeni dörtlü snap konfigürasyonu sayesinde aynı anda ekrana dört uygulama yerleştirmeniz mümkün. Windows 10, ayrıca çalışan diğer uygulamaların ekranda kalan boşluklara nasıl yerleştirilebileceği konusunda tavsiyelerde bulunacak.

windows10-tabs

Çoklu görev görüntüleme fonksiyonu ile çalışan tüm uygulamalarınızı bir arada görebilecek, tek tıkla dilediğinizi ön plana alabilecek ve farklı masaüstü görüntüleri arasında geçiş yapabileceksiniz.

Son olarak sanal masaüstü ile de birçok uygulamayı ve dosyayı tek bir masaüstü üzerinde kalabalık bir şekilde görüntülemek yerine, iş veya eğlence odaklı farklı amaçlar ve projeler için özelleştirilmiş farklı masaüstü görünümleri tasarlayabileceksiniz.

Tüm bu yeni özellikler, hatta fotoğraflar ve videolar haftalar öncesinden sızmış, biz de o dönem Windows 9 olarak bildiğimiz rehberimizde bunları paylaşmıştık.

Microsoft, Windows 10 ile birlikte Windows Insider Program (WIP) adını verdiği yeni programın da duyurdu. Programa kaydolanlar, bugüne kadar kullanıcılarla ortak hayata geçirilmiş en geniş işletim sistemi geliştirme platformuna katılma fırsatını yakalayacak. Böylece, teknik uzmanlar Windows işletim sisteminin geleceğini şekillendirmek üzere Microsoft ile birlikte çalışma fırsatını yakalayacak. Programa katılanlar Windows 10 teknik ön izleme sürümünü indirebilecek, geliştirme süresince yayınlanan güncellemeleri takip edebilecek ve bunlar hakkında geri bildirim yapabilecek.

Windows 10 teknik önizlemesi 1 Ekim günü programa kayıt olan kullanıcılara açılacak. Windows 10’un tam sürümü ise 2015 ortalarında tüketiciyle buluşacak. Yeni işletim sistemiyle ilgili fiyat bilgisi verilmezken, Windows 8 kullanıcılarına ücretsiz olacağı söylentisi halen gizemini koruyor.

 

Recommended for you

0 Comments

  1. metin özdemir

    Ekim 2, 2014 at 5:17 pm

    mükemmel görünüyor

  2. Pingback: Windows 10 hakkında bilinmesi gerekenler | Ram Bilgisayar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir