Gündem

Windows 10 bu yaz çıkıyor

By

on

Microsoft, tüm dünyanın merakla beklediği Windows 10 işletim sistemi üzerinde durmaksızın çalışıyor. Yazılım devinden bugün yapılan açıklamada, Windows 10’un 190 ülkede ve 111 farklı dilde olacağı belirtildi. Spesifik bir çıkış tarihi verilmese de, Microsoft tüm cihazlara uyumlu olacak yeni işletim sistemini bu yaz çıkaracak.

Tüm dünyada 1.5 milyarı aşkın kullanıcıya sahip olan Microsoft, Windows 10’u herkesin indirip kurmak isteyeceği bir güncelleme olarak tasarlıyor. Bunun için de Windows 7, Windows 8.1 ve Windows Phone 8.1 kullanıcılarına, çıktığı zaman Windows 10 işletim sistemini ücretsiz olarak veriyor.

Bugün Windows Blog’da yapılan duyuruda, Windows 10 ile birlikte gelecek iki yeni güvenlik ve kişiselleştirme özelliği de gösterildi. Windows Hello, parmak izi okuyucusu, Kızılötesi sensörü ve diğer birkaç biyometrik sensöre sahip özelleştirilmiş donanımlar bulunduğu takdirde yeni bir biyometrik doğrulama sistemi vadediyor. Bilim-kurgu filmlerinde gördüğümüz onca biyometrik doğrulama sistemi, Windows 10 ile birlikte biraz daha gerçeğe yaklaşabilir.

 

Microsoft bunun dışında Microsoft Passport adında da bir özellik duyurdu. Passport, farklı web sitelerine, ağlara ve uygulamalara giriş yaparken her seferinde parola göndermek yerine tek bir parola ile erişim sağlanmasını amaçlıyor.

Telefonlar için Windows 10

Microsoft’tan genel Windows deneyimi haricinde mobil odaklı açıklamalar da geldi. Bugünün sürprizi ise, Xiaomi ile yapılan anlaşma oldu. Şirket, Mi4 kullanıcılarının Android telefonlarında Windows 10 çalıştırması için yüklenebilir bir ROM’u telefon sahiplerine sunacak. Benzer bir program çok daha geniş bir uygulama alanına sahip olacak ancak şimdilik testler Mi4 ile başlamış durumda. Android kullanıcılarını hiçbir şey değiştirmeden bu şekilde yanına çekmeyi planlayan Microsoft’un ilk ortak olarak Xiaomi’yi seçme sebebi ise, Çin merkezli şirketin haftalık yazılım güncellemeleriyle birlikte kullanıcılarından aldığı hatırı sayılır miktarda geri bildirim oldu.

Microsoft’un, Windows 10’u olabildiğince fazla cihazda çalıştırmak istediği belirtiliyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir