Gündem

WhatsApp, 800 milyon kullanıcıya ulaştı

By

on

Mobil dünyaya nispeten mütevazı bir giriş yapan WhatsApp’ın sonrasında kazandığı momentum ile birlikte büyümesi dur durak bilmiyor. Tüm dünyada en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, geçtiğimiz hafta sonu itibariyle önemli bir kilometre taşını daha geride bırakarak 800 milyon kullanıcıya ulaştı.

Şirketin CEO’su ve kurucu ortağı Jam Koum, Facebook sayfasından yaptığı açıklama ile WhatsApp’ın aylık 800 milyon aktif kullanıcı rakamına ulaştığını duyurdu. Geçtiğimiz Ağustos ayında 600 milyon civarında kullanıcısı olan uygulama, Ocak ayında da 700 milyona ulaştığını açıklamıştı. Artış hızına baktığımızda her ay 25 milyon yeni kullanıcıyı bünyesine katan mesajlaşma uygulamasının yıl sonunda 1 milyar rakamına ulaşması kimseyi şaşırtmayacaktır. Facebook’un 2014 Şubat ayında 19 milyar dolar gibi akıllara durgunluk veren bir anlaşma ile WhatsApp’ı satın almasının ardından gelen bu büyümenin de inanılmaz bir başarı olduğunu eklememiz gerekiyor.

Ancak tüm bu başarılara rağmen, uygulamanın sahibi Facebook kurucusu Mark Zuckerberg pek memnun görünmüyor. 700 milyon rakamının aşılmasının ardından dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması unvanını da kazanan WhatsApp’ın daha gidecek çok yolu olduğunu belirten Zuckerberg, sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Şu an için daha bebek adımlarını atıyor diyebilirim. Facebook ile 2006-2007 yıllarında neredeysek, şu an WhatsApp ile de aynı yerde olduğumuzu düşünüyorum. O dönem Facebook yalnızca bir tüketici ürünüydü, ekosistemde iş modelleri bulunmuyordu. WhatsApp’ın da Facebook’un iş modeline gerçekten katkı sağlayabilmesi için 1 milyonu aşması gerekiyor.”

Facebook’un hâli hazırda 1.4 milyar aktif kullanıcısı bulunurken, Messenger uygulamasını 600 milyon kişi kullanıyor ve bu rakamlar düşünüldüğünde, kurucu Zuckerberg’in WhatsApp’tan 1 milyarı beklemesi biraz şaşırtıcı olarak nitelendirilebilir. Yine de uygulamanın 1 milyar kullanıcıyı aşacağına kesin gözüyle bakılıyor, Facebook’un sonrasında nasıl bir yol izleyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir