Donanım

WD HDD’lerde kapasite rekoru kıracak

By

on

14 TB kapasiteli sabit diskler test kullanıcılarına ulaştırıldı. Seneye satışa çıkıyor.

Western Digital’in sunduğu muazzam kapasiteli sabit diskler depolama dünyasında çıtayı 14 TB seviyesine yükseltiyor.

Bu yeni HDD, WD ve Seagate’in mevcut 12 TB kapasiteli sabit diskini yenerek geliştirilen en yüksek kapasiteli sabit disk olma ünvanına sahip olacak.

Öte yandan sabit diskler söz konusu olan kapasite ise rakip tanımıyordu ancak bu yıl flaş tabanlı SSD’ler bu noktada HDD’leri geçmiş durumda. Seagate’in Ağustos ayında tanıtılan 60 TB kapasiteli SSD diskine kafa tutacak başka bir disk şu anda tanıtılmış değil. Ancak madalyonun diğer yüzünde hala TB başına fiyat performansında HDD’lerin maliyetleri SSD’lere göre çok daha düşük.

WD’nin 14 TB kapasiteli sabit disk sürücüsü, veri tabanları, sosyal ağlar ve bulut uygulamaları ile ilgili bilgi barındıran geniş kapasiteli sürücülere ihtiyaç duyan veri merkezleri için tasarlandı. Bu sürücülerin içinde havadan daha hafif bir gaz olan helyum var ve bu teknoloji sabit disklerin ömrünü ve güç verimliliğini arttırıyor.

Bir WD sözcüsü, 14 TB sürücülerin gelecek yılın ortalarında piyasaya sürüleceğini açıkladı ancak henüz fiyat bilgisi belirtilmedi.

SSD’ler yeni PC’lerdeki sabit disklerin yerini almaya devam ederken, HDD’ler hala veri merkezleri için değerli. Sabit diskler SSD’lerden daha ucuz ve düzenli olarak erişilmeyen verilerin uzun vadeli depolanması için kullanılabiliyor. Bir dizi 14 TB kapasiteli sabit disk bulut ve veritabanı uygulamaları için büyük bir depolama kapasitesi sağlayabilir.

WD, yüksek kapasiteli sabit disklerin geliştirilmesinde köklü bir geçmişe sahip. Ayrıca SanDisk ve HGST gibi şirketleri satın alarak depolama portföyünü güçlendirmişti.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir