Gündem

VHS’nin sonu geldi

By

on

Eğer hala evinizdeki VHS kasetler için bir oynatıcıya ihtiyacınız varsa yenisini almak için çok az zamanınız kaldı.

Kabul edelim bu haberi okuyan pek çok kişi hayatında, eski filmler ve fotoğraflar dışında, bir VHS kaset veya video player, görmemiş olabilir. Bu kötü bir şey değil. Teknoloji gelişiyor ve geçmiş tatlı birer hatıra olarak geçmişte kalıyor. İşte tarihi bir dönüm noktasına daha geldik.

Bir dönemin en kral formatı olan VHS video oynatıcılar bu ay sonu itibariyle artık üretilmeyecek. İşin doğrusu VHS oynatıcıların ihtiyaç duyduğu manyetik bant teknolojisine dayanan VHS kasetlerin bile üretimi 2008 yılında sona ermişti. Durum böyleyken VHS oynatıcıları hala satın alan birilerinin olduğundan bile şüphe duymamız gerekirken bunların bir fabrikası olduğunu ve bu ay sonu üretime son vereceğini duymak bizi de şaşırttı.

Japonya merkezli Funai isimli şirket artık VHS video oynatıcı üretmeyeceğini çünkü gerekli parçaları bulmanın çok zorlaştığını açıkladı.

80’li ve 90’lı yıllarda mahallenin videocusundan kiralanan kasetler ile arkadaşlarla evde seyredilen filmler yerini artık Netflix, Hulu ve iTunes üzerinden kiralanan içeriklere bıraktı. Z kuşağı için hiç bir anlamı olmayan bu haber eminiz ki 80’lerde çocuk olan herkesin içinde bir hüzün esintisi estirmiştir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir