Gündem

Verizon, 4G için 3G ağlarını kapatıyor

By

on

Biz daha 4G’yi ülkemizde göremeden, ABD’de Verizon, 4G LTE’ye daha fazla kaynak ayırmak için 3G ağlarını kapatma kararı aldı.

Gizmodo’nun haberine göre, ilk LTE ağlarını 2010’da devreye sokan Verizon, hızlı sistemi daha da kaliteli bir şekilde sunabilmek için yavaş olan 3G ağlarını kapatmaya başladı. Verizon’ın şu an için en hızlı ağı Manhattan’da kurulurken, eski ağın üzerine destek olarak kurulmamış. Onun yerine, yeni ağ 1980Mhz/1990MHz CDMA EV-DO sistemleri olarak bırakılan boşluğu dolduruyor. Bu değişim de resmi olarak duyurulmuş değil, durumu New York sokaklarında gezen ve normalde LTE bulunmasına rağmen 3G veren bir bölgede 4G bağlantı gören bir kullanıcı keşfetmiş.

Yeni sinyal oranları, nihayetinde 3G’nin bölgede ortadan kalkacağını gösteriyor. Verizon geçtiğimiz günlerde veri trafiğinin %80 kadarını LTE ağlarından aldığını açıklamıştı. Yine de Verizon müşterilerinin %40’ı yalnızca 2G veya 3G ile çalışan cihazlara sahip. O yüzden tüm kullanıcılar 4G destekleyen bir cihaz sahibi olana kadar bu değişim tamamen gerçekleşmeyecek. Yine de Verizon’ın en azından bazı bölgelerde 3G’yi sonlandırmaya yönelik adımlar atması teknolojinin geldiği nokta göz önüne alındığında oldukça önemli.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir