Gündem

Ucuz telefonlara VR gelecek

By

on

ARM’in yeni GPU’su ucuz akıllı telefon segmentine VR uygulamalarını taşıyabilecek bir çözüm sunuyor.

Bu gün gerçekten VR yeteneğine sahip bir cep telefonu almak istiyorsanız en az 500 doları gözden çıkartmanız gerekiyor. Ancak ARM’in yeni işlemcileri 2018 yılında ucuz akıllı telefonların bile VR uygulamlarını desteklemesini mümkün kılacak.

ARM Mali-G51 GPU’su VR destekli ucuz telefonlar için özel olarka tasarlandı. Bu GPU sayesinde 200 dolar seviyesinde fiyatlara sahip telefonlar VR desteği sunabilecek.

Şu anda cep telefonlarında VR seçenekleri ise oldukça sınırlı. 4K ve VR gibi opsiyonları sadece Samsung Galaxy S7 gibi üst sınıf telefonlar sunabiliyor. Google’ın DayDream VR sistemi ise yine pahalı sayılan güçlü telefonlar ile birlikte anlamlı bir çözüm sunabiliyor. ARM Mali G-51 grafik işlemcisi ucuz telefonların bile DayDream VR ile mükemmel şekilde çalışmasını sağayalabilecek.

Ayrıca bu GPU sadece VR’a özel üretilmiş başlıklar içinde de kullanılabilecek. Özellikle ucuz VR başlıkları üreten Çinli firmaların bu işlemciye büyük talep göstermesi bekleniyor.

Elbette Mali G-51 bir Oculus Rift veya HTC Vive tarzı performans sunmayacaktır. Ancak akıllı cep telefonu üreticilerinin 4K destekli VR deneyimini telefonlarının ilanlarına koyması gerçekten uzun süredir yenilikçi adımlar göremediğim akıllı cep telefonu pazarına yeni bir rekabet alanı getirecek gibi görünüyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir