Gündem

Uber ve Alphabet arasında rekabet kızışıyor

By

on

Google’ın ana şirketi Alphabet ile Uber arasında şoförsüz araç alanında devam eden tatlı sert rekabette iş ciddiye biniyor.

Her iki şirketin de otonom araçlarda lider olma arzusu, eski dostların birer rakibe dönüşmesine neden oluyor. Alphabet’in kıdemli yöneticilerinden David Drummond‘un, Uber Technologies yönetim kurulundan ayrılması da bu durumun son göstergesi.

Google Ventures yatırım kolu üzerinden Uber’in yatırımcıları arasında yer alan Alphabet, şirketteki hisselerini korumaya devam edecek. Ancak araç paylaşım devinin sürücüsüz otomobil geliştirme çalışmaları, Google’ın kendi Sürücüsüz Otomobil Projesi ile bir rekabet oluşturuyor.

Uber yönetiminden ayrılışıyla ilgili açıklama yapan Drummond, “İki şirket arasındaki çakışma nedeniyle Uber’den ayrılmak durumunda kaldım. Google Ventures şirketin destekleyici bir yatırımcısı olmaya devam edecek ve Google da Uber ile iş ortaklığını sürdürecektir” dedi ve Uber CEO’su Travis Kalanick için iyi dileklerini paylaştı.

İstifa haberinin tam da Uber’in sürücüsüz araçlarla yolcu taşımacılığını test edeceği dönemde gelmesi dikkat çekti. Birkaç gün içinde Pittsburgh, ABD’deki Uber kullanıcıları, şirketin sürücüsüz araçlarıyla istedikleri noktaya götürülecek. Çok sayıda otomobil üreticisinin sürücüsüz araçlarla yolcu taşımacılığı işine girmeyi planladığı ve Google’ın da bu pazarı hedeflediği söyleniyor.

Google’ın sürücüsüz otomobilleri ABD’nin Kaliforniya ve Teksas eyaletlerinde bugüne kadar toplamda yaklaşık 2,4 milyon kilometre yol yapmış bulunuyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir