Gündem

Uber, Nokia HERE Maps’i almak istiyor

By

on

Son yılların en hızlı büyüyen şirketlerinden araç paylaşma ve özel araç kiralama firması Uber, yeni bir harita çözümü arayışında. Microsoft’un Nokia’yı satın aldıktan sonra şirketi Nokia markasıyla akıllı telefon üretme yetkisinden alıkoyması, Nokia’yı yazılıma odaklanmaya itmişti. Bu durumdan olabildiğince kazasız çıkmak isteyen Nokia da HERE Maps uygulamasını Android için çıkarmış ve hızlı bir şekilde 1 milyon indirme sayısını geçmişti.

Birkaç ay kadar önce, konum ve harita servisleri üzerine çalışan deCarta firmasını satın alarak bünyesine katan Uber, New York Times’ın haberine göre Nokia HERE Maps’i de satın almak istiyor. Bu satın alma için 3 milyar dolar gibi bir teklif veren şirketin rakipleri ise oldukça zorlu. Nokia HERE Maps’i satın almak isteyenler arasında BMW, Audi, Mercedes-Benz gibi markaların da yer aldığı Alman otomobil üreticileri birliği ile adı açıklanmayan özel bir sermaye şirketi de bulunuyor. HERE Maps’in yeni sahibi bu ay sonunda açıklanacak.

HERE Maps’in geçmişine baktığımızda ise 2007 senesine dönüyoruz. O dönem dünyanın en popüler telefon üreticisi olan Nokia, 8.1 milyar dolar karşılığında HERE Maps’in orijinal yaratıcısı olan Navteq’i satın almıştı. Şirketin zamanında bu denli para döktüğü yazılımını satmak zorunda kalması ve HERE Maps’in tahmini değerinin 2.1 milyar dolar civarında olması ise oldukça üzücü. Umuyoruz Nokia için her şey yolunda gider.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir