Gündem

Twitter’a video desteği ve DM grubu özelliği geliyor

By

on

Twitter, sonunda uzun süredir beklenen yeni özelliklerini resmen duyurdu. Önümüzdeki birkaç gün itibariyle yayınlanacak olan güncelleme ile birlikte artık 30 saniyeye kadar video yüklemek ve DM üzerinden birden fazla kişiyle sohbet etmek mümkün olacak.

Grup mesajlaşması için yalnızca kurucunun, gruptaki kişiler tarafından takip edilmesi yeterli olacak. Gruba alınan diğer kullanıcıların birbirlerini takip etme zorunluluğu bulunmayacak. Grup DM’e dahil edildiğiniz zaman bir bildirim alacaksınız. DM’ler ile ilgili son güncellemesinde, kullanıcılara DM üzerinden herhangi bir link paylaşma imkanını sağlayan Twitter, bugünkü güncellemeyle açık bir şekilde WhatsApp ve Messenger’ın hakim olduğu mesajlaşma uygulaması alanında daha fazla söz sahibi olmak istiyor. Nitekim Twitter’dan insanların gerçek dünyada birbirini tanımasına gerek duymaması ve telefon numarası veya Facebook hesabı gibi bilgilere sahip olmadan konuşabilmesi, yani anonimliği korumanın tamamen kullanıcının elinde olması, Twitter’ı diğer hizmetlerden farklılaştırıyor.

Sosyal ağın getirdiği bir diğer yenilik ise, öncelikle iOS kullanıcılarına sunulacak olan video yükleme imkanı. Android güncellemesi de kısa zaman içerisinde yayınlanacak olan özellik ile birlikte, kullanıcılar direkt olarak Twitter uygulaması üzerinden video çekebilecek. Videolar en fazla 30 saniye uzunluğunda olabilecek ve zaman akışında küçük resim olarak görünüp, GIF’ler gibi üzerine dokunulduğunda oynamaya başlayacak.

Vine’ın 6 saniyesiyle başlayan, Instagram’ın 15 saniyesine kadar çıkan mobil video savaşlarında avantaj 30 saniye ile yeniden Twitter’a geçiyor gibi görünüyor. İçeriğin daha detaylı ve düzgün paylaşılması için 30 saniye ne kısa ne de uzun bir süre olarak değerlendirilebilir. Twitter’ın bu hamleyle de direkt olarak Instagram’ı hedef aldığını söylememize gerek yok diye düşünüyoruz.

İki yeni özellik de önümüzdeki günlerde gelecek güncelleme ile kullanıcılara sunulacak.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir