Gündem

Twitter’a sürpriz talip!

By

on

Sektör kaynaklarına göre Twitter için satın alma teklifi sunmayı planlayanlar kervanına Disney de katıldı.

Bir süredir çeşitli satın alma söylentilerinin hedefi olan Twitter’ı almak isteyenler arasında öne çıkan isimler Google ve Salesforce idi. Şimdi ise Bloomberg haberine göre Disney de Twitter’a sahip olmayı düşünüyor.

Durağan seyreden gelirleri nedeniyle zor günler geçiren sosyal ağın, daha büyük teknoloji şirketlerinden gelen talep nedeniyle potansiyel bir satın almayı gözden geçirdiği söyleniyordu. Disney ise aynı habere göre Twitter‘a bir teklif sunabilmek için adı belirtilmeyen bir finans danışmanıyla çalışmaya başladı. Ancak iki şirket arasında henüz resmi bir irtibat kurulduğu düşünülmüyor.

Daha önce BI için konuşan Spark Capital ortağı Nabeel Hyatt, Disney’in Twitter için diğer çoğu şirketten daha iyi bir alıcı olabileceğini belirtmişti. Twitter CEO’su Jack Dorsey‘in aynı zamanda Disney yönetim kurulunda yer alması, iki şirket arasında dostane bir ilişki olmasını sağlıyor. Ancak Twitter’ın son dönemde bir sosyal ağdan çok bir medya şirketine dönüşmesi, Disney için önemli bir güç merkezi oluşturabilir.

Sonbahar dönemiyle birlikte NFL maçlarının canlı yayını, Apple TV ve Xbox ile uyumlu bir televizyon uygulaması ve başkanlık münazarasının naklen yayını gibi medya odaklı işlere yakın dönemde imza atan Twitter; ABC ve ESPN gibi medya varlıklarıyla bir film ya da çocuk parkı işinden çok daha fazlasını hedefleyen Disney’in çatısı altında asıl işlevini ön plana çıkarabilir. Eğer Twitter, adı geçen medya devleriyle rekabet haline girerse, Disney bu tatlı rekabeti bir iş birliğine dönüştürmek amacıyla sosyal ağı bünyesine katmak isteyebilir.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir