Gündem

Twitter, Türkiye’de ofis açmayı reddetti

By

on

Uzun süredir hakkındaki tartışmalar bir türlü dinmeyen, ülkemizde kapatılması tüm dünyada büyük yankı uyandıran Twitter, Türkiye hükümetinin vergi mükellefi olmasını gerektirecek bir hamle olarak ofis açılmasına yönelik talebini reddetti. 

Yasağın kaldırılmasından takip eden iki haftalık süreçte, Twitter temsilcileri hükümet ile görüşme halindeydi. Twitter genel müdür yardımcısı ve küresel kamu politikalarından sorumlu Colin Crowell, görüşmeler süresince hükümet yetkililerine Twitter’ın içerik kaldırma taleplerine ve yargı hükümlerine nasıl yanıt verdiğinin anlatıldığını ve hükümetlerle açık bir diyalog halinde olduklarının vurgulandığını belirtmişti.

Yine de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Twitter’ı “vergi kaçakçısı” olarak nitelendirmesine rağmen, Twitter ülkemizde bir ofis açmayacak. Crowell, Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada, “Bir ofis açmayı kabul etmedik. Dünya genelinde ofis açma kararlarımızı, mevcut ekonomik düzenin mümkün kıldığı ölçüde veriyoruz.” dedi ve vergi konusundan görüşmelerde bahsedilmediğini ekledi.

Crowell, Twitter’ın yerel içereik yasaklarını kabul ettiğini de ekledi ancak şirketin toplantılar sonucunda herhangi bir hesabı kapatıp kapatmadığı veya hükümetten gelen başka talepleri kabul edip etmediği bilinmiyor.

Twitter 20 Mart tarihinde kapatılmış ve 3 Nisan’da resmen tekrar açılmıştı.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir