Gündem

Twitter, Facebook ve YouTube’a erişim engellendi

By

on

Türkiye’de bugün itibariyle Twitter, Facebook ve YouTube’a erişimde aksaklıklar yaşanıyor. Birçok kullanıcı sabah erken saatlerden itibaren bu üç büyük sosyal ağa erişim sağlamakta zorlanırken, üç sosyal ağ birden gittiği için sorunun küresel olmadığı düşünülüyor.

Şu an için hiçbir kaynaktan resmi açıklama gelmezken, DNS üzerinden ve doğal olarak VPN ile erişimde herhangi bir sıkıntı bulunmuyor. Geçtiğimiz sene bu dönemlerde yine benzer şekilde ülkemizde Twitter ve YouTube’a erişim sağlanamamış, dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal ağları kötülemişti. Son yasalarla birlikte de cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanların direkt olarak sitelere erişimi engelleme yetkisi bulunuyor.

Şu an için TTNET, Türksat UyduNet, Turkcell Superonline ve mobil ağlar üzerinden erişim mümkün görünmüyor.

Hürriyet’in haberine göre engellemenin sebebi geçtiğimiz hafta İstanbul Adliyesi’nde rehin alınan savcı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin hâldeyken paylaşılan fotoğrafları. Konuyla ilgili açıklama yapan Erişim Sağlayıcılar Birliği Başkanı (ESB) Bülent Kent, Cumhuriyet Savcılığı’ndan bu yönde bir yazının kendilerine geldiğini; ancak sürecin devam ettiğini kaydetti. ESB’nin kararının TTNET, Turkcell, SuperOnline, Avea ve diğer erişim sağlayıcılara kararın iletilmesi bekleniyor. BTK Başkanı Tayfun Acarer ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada Facebook’un ilgili içerikleri kaldırması dolayısıyla Facebook’a olan yasağın kalktığını belirtti.

1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından Savcı Kiraz’ın ölümüne ilişkin içeriğin kaldırılması yönünde alınan karara rağmen, sosyal ağlara erişimin tam olarak engellenmesi ise hâlen mantıksızlığını koruyor.

Recommended for you

0 Comments

  1. seval mansur

    Nisan 9, 2015 at 7:31 am

    site yönetimine teşekkür ederim çoğu zaman aradığımız şeyi sitelerde bulamıyoruz oraya buraya yönlendiriyorlar sizin sitenizin içeriği güzel daha çok güncellerseniz sevinirim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir