Gündem

Twitter çeyrek sonuçlarını açıkladı

By

on

Twitter, 2014’ün 4. çeyreğine dair rakamları açıklarken, Wall Street’in gelir beklentilerinin üstüne çıktı ancak kullanıcı artışında bekleneni veremedi. 2014’ün Ekim, Kasım ve Aralık aylarını içeren raporda, Twitter’ın bu süreçte 288 milyon aylık aktif kullanıcısı oldu. Analistlerin beklentileri ise 290 milyonun üzerindeydi. Bu sonuca göre, Twitter önceki çeyreğe oranla yalnızca 4 milyon kullanıcıyı bünyesine katabildi ve %1.4’lük artış gördü. Bu da sosyal ağın şimdiye kadar gördüğü en düşük büyüme oranı oldu. Geçtiğimiz yıl aynı döneme baktığımızda ise Twitter’ın kullanıcı havuzu 2013’ün 4. çeyreğine göre %20 artış kaydederken, 2013 ile 2014 yılları arasındaki artış oranı da %30 olarak görüldü.

twitter 2014 gelir

Twitter, bu çeyrekte toplam 479 milyon dolarlık gelir elde ederek, şirket rekorunu da kırdı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla %97’lik bir artış gözlenirken, gelirin 432 milyon doları reklamlardan, 47 milyon doları da veri lisansı ve diğer kaynaklardan elde edildi. Şirketin 2014 yılı için toplam elde ettiği gelir ise 1.4 milyar dolar ile 2013 gelirini ikiye katladı ve yine rekor kırdı. CEO Dick Costolo, “yılı gayet hızlı bir şekilde ilerleyişimizi sürdürerek kapattık.” ifadelerini kullandı.

Twitter yöneticileri, basın açıklaması sırasında Apple’ın iOS 8 güncellemesi sırasında ortaya çıkan sorunların, Twitter’a 4 milyon kullanıcıya mal olduğunu belirterek herkesi şaşırttı. Dick Costolo, şirketin sorunu düzeltmek için direkt harekete geçtiğini ancak tek başlarına halledebilecekleri bir şey olmadığını söyledi.

Ek olarak önceki gün duyurduğumuz Google ile olan anlaşma da bu açıklama ile doğrulanmış oldu. Dick Costolo, anlaşmanın doğru olduğunu belirtmesine rağmen, herhangi bir detay vermedi ancak yakın zamanda yürürlüğe gireceğini söyledi. Anlaşmayla birlikte Google artık sosyal ağda atılan tüm tweet’lere erişim sağlayabilecek ve bunları da arama sonuçlarında paylaşacak.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir