Gündem

Twitter, çalıntı tweet’leri silecek

By

on

Twitter’da özellikle çok takipçili hesapların ciddi şekilde rahatsız olduğu tweet çalma diye bir olgu var. Sitede uzunca bir süre geçirdiyseniz, siz de bu tweet’lere rast gelmiş, en olmadı birilerinin tweet çalınmasından şikayetçi olduğunu duymuşsunuzdur. Bunu yapan bot yazılımlar olsun, esprileri çok beğenen normal insanlar olsun, nihayetinde bir intihal söz konusu ve Twitter de buna dur demek istiyor.

Dev sosyal ağdaki Plagiarism is Bad adlı hesabın fark ettiğine göre, Twitter “telif hakkı sahibinden gelen” raporlar neticesinde çalıntı içeriği barındıran tweet’leri siliyor veya saklıyor. Şikayet edilen tweet’lerde, nasıl ki bir hesap ülkede yasaklandığı zaman yazdıkları görünmüyor, benzer bir şekilde “Bu kişinin attığı tweet, telif hakkı sahibinin talebiyle gizlenmiştir.” ifadesi yer alıyor. Dışarıdan zararsız gibi görünen u çalıntıların ve şikayetlerin sebebi ne olursa olsun, Twitter’ın doğru bir adım attığını söyleyebiliriz.

Yine de Twitter’ın bu tweet kaldırma işlemini neye göre gerçekleştirdiği de kullanıcıların aklını kurcalayan sorulardan. Şirket hâli hazırda rahatsız edici içeriğe sahip tweet’leri detaylı bir inceleme sürecinden geçirmeden direkt kaldırıyor ve telif hakkı iddialarının doğru olup olmadığını belirlemek için ne yaptığı da bilinmiyor. Twitter’dan henüz konu ile ilgili net bir açıklama bulunmazken, henüz telif hakkı şikayetlerini de herkesin yapamadığını belirtelim. Umuyoruz oldukça gereksiz ve saçma olan bu tweet çalma işlemi bu sayede bir son bulur.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir