Gündem

Twitter: Boynuz kulağı geçti!

By

on

Twitter’ın borsa değeri, kendisinden çok sonra kurulan ‘benzeri’ Weibo’nun gerisine düştü. 

Ve bu da oldu! Twitter, mikro blog sitesi anlamında her ne kadar ‘en çok bilinen’ şirket olsa da rakipleri de var. Üstelik bunlardan biri, borsada Twitter’dan daha yüksek değerle işlem görmeye başladı. Şaşırtıcı olduğuna şüphe yok. Konunun detayları bir hayli ilginç.

Sosyal ağlar arasında hızlı bir gerileme süreci içerisinde olan Twitter’ın son yıllarda gelirlerinin artışına rağmen aralıksız şekilde ‘zararda olduğu’ biliniyor. Geçtiğimiz ay itibarıyla şirketin satışa çıktığı da resmileşmiş, ancak bu noktada ilginç gelişmeler yaşanmıştı. Google, Facebook, Salesforce gibi şirketlerin Twitter’ı satın almaya ‘niyetli’ oldukları yönünde haberler kamuoyuna yansısa da gelişmeler hiç de iç açıcı olmamış, en son Salesforce CEO’su, Twitter’la anlaşma koşullarının kötülüğünden yakınmıştı. Sadece bu açıklama bile mikro blog ağının borsadaki değerine yüzde 6 değer kaybettirdi. Derken yeni bir gelişme daha yaşandı.

O meşhur atasözü gerçek oldu

2011 yılında kurulan Çin merkezli mikro blog platform Weibo’nun New York Borsası’ndaki hisse senetlerinin, Twitter’a göre daha yüksek seviyede işlem görmeye başladığı bilgisi geldi. Aradaki fark yüksek olmamasına karşın, ‘resmi olarak’ Twitter’ın,  kendisinden çok sonra kurulan ve hatta ‘benzeri’ olarak yorumlanan Weibo’dan daha düşük değerde olması şeklinde bir sonuç ortaya çıktı.

Son 1 yılda -5 milyon kullanıcı

Yayınlanan yeni bir rapor, Twitter’ın son bir yılda 5 milyon kullanıcını kaybettiği kaydediliyor. Ayrıca 2011-2015 yılları arasında 2 milyar doların üzerinde zarar ettiği de bilinen göstergelerden.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir