Gündem

Twitter “alıntı” tuşunu değiştirdi

By

on

Twitter’ın en önemli özelliklerinden biri olan “retweet” sistemi, kullanıcıya sunulan ikinci bir seçenek olan alıntı yapma ile bir miktar sekteye uğruyordu. Retweet yapmak istedikleri tweet’e aynı zamanda kendi yorumlarını da eklemek isteyen kullanıcılar, kişilerin attığı tweet’leri alıntılayıp sonuna veya başına kendi yorumlarını ekliyordu. Bu düzende hâli hazırda yorum eklemek için çok az yer kalıyor ve alıntı sistemi biraz da gereksiz duruyordu.

twitter rt

Alıntı yapmak için tercih edilen daha iyi bir yol ise bahsi geçen tweet’in linkini yapıştırıp, ona göre yorum eklemekti. Twitter, bu yöntemi daha makul bulmuş olacak ki, alıntı sistemini tamamen kaldırıp, tweet linki ile yoluna devam ediyor. Artık sitede retweet tuşuna bastığınızda, karşınıza tweet ile birlikte üstünde yorum ekleyebileceğiniz bir kısım açılıyor. Böylece hem yorum yapmak için daha fazla alana sahip oluyor, hem de alıntı ile oluşan çirkin görüntü ortadan kalkıyor.

Bununla birlikte, link verilen tweet’ler artık timeline’da bir kutu içerisinde görünüyor ve herhangi bir şekilde üzerine tıklanmasına gerek kalmıyor. Yani tweet linki eklediğinizde artık takipçilerinizin uzun uğraşlara girerek o linke tıklamasına gerek yok. Tweet’lerin bu şekilde görünmesinin yalnızca resmi uygulamalar ve web’de olduğunu da hatırlatalım.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir