Gündem

Tüm Lumia telefonlar Windows 10’a kavuşamayacak

By

on

Microsoft, önceki gün gerçekleştirdiği büyük Windows 10 etkinliğinde, ilk kez Windows 10 ile çalışan bir Lumia telefon gösterdi ve işletim sistemi için ilk önizlemenin Şubat ayı içerisinde yayınlanacağını duyurdu.

Microsoft, tüm Windows Phone 8.x cihazların ücretsiz güncelleme alacağını söylemiş olsa da, bugünkü duyuru ile birkaç önemli noktaya değinildi. Microsoft Mobil Cihazlar Grubu Satış Genel Müdürü Chris Weber, yeni işletim sisteminin, günümüzdeki Lumia telefonlarda rahatça çalışacak şekilde tasarlandığını söyledi. Ancak sonrasında, her telefonun tüm Windows 10 özelliklerini destekleyecek güçte olmasının mümkün olmadığını ekledi. Windows 10, telefonlarda bazı özelliklerini çalıştırabilmek için daha gelişmiş donanım özelliklerine ihtiyaç duyacak.

Bu açıklamaların yorumu ise oldukça basit: İlk Windows Phone 8 telefonlar artık ikinci yıllarını dolduruyor ve yeni Windows 10 işletim sisteminin getireceği tüm özellikleri destekleyecek güçte değiller. Bu haber de sürpriz değil, nihayetinde Microsoft, eski telefonların Lumia Denim güncellemesini bile alamayacak kapasitede olduğunu açıklamıştı.

Yine de Weber’in bir cümlesi de dikkate değer: “Hedefimiz, Windows Phone 8 veya 8.1 ile çalışan Lumia telefonların büyük çoğunluğunu Windows 10 ekosistemine taşımak.” Bu açıklamayla birlikte, Weber’in yalnızca birkaç telefonun geride kalacağını ima ettiğini söylesek yanılmış olmayız.

Yine de Microsoft’un müşterilere mesajı gayet açık: “Bir Lumia almak için hiç bu kadar uygun bir zaman olmamıştı.” Windows 10’un tüm özelliklerini destekleyecek son çıkan Lumia telefonlar sizi tatmin etmeyecekse de, yıl sonuna kadar bekleyebilirsiniz. Microsoft, yıl sonunda yeni bir amiral gemisi Windows telefon çıkarma planları olduğunu da duyurdu.

Recommended for you

5 Comments

 1. ayşedurna

  Ocak 24, 2015 at 7:26 pm

  Görebildiğim kadarıyla Windows 10 sürpriz sayılabilecek özelliklerle geliyor. Vista ile yaşanan hayal kırıklığı windows 7 ile aşılmışken, şimdi de sanırım windows 8 ile yaşanan hayak kırıklığı windows 10 ile aşılacak. Bir Lumia sahibi olarak inşallah telefonumuz bu yeni güncellemeyi alır. ancak sanırım her yeni cihaz daha fazal donanım özelliği istiyor ve eski telefonların pek çoğu ise bu yeni yazılımın asgari gereksinimlerini karşılamaktan uzak kalıyor

 2. Alican

  Ocak 30, 2015 at 12:02 pm

  Windows 10 gelse ne olur gelmese ne olur öncelikle yapmaları gereken şey Market bölümünde bulunan pardon bulunmayan uygulamaların ve oyunların getirilmesi Windows Phone Android ve İOS tan sonra çıktı ve bu açığını kapatmak için öncelikli olarak onların elinde olan her şeyi almalıydı daha sonra yeni hedeflere yönelmeliydi. Windows Phone çıkalı kaç sene oldu ama hala daha sahte İnstagram kullanıyor ve insanlar tarafından trend olan şeyleri wp kullanıcıları yapamıyor. Bu sorunlar da wp nin tercih edilmemesine yol açıyor. Var olan kullanıcılarının da wp8 de kalıp 10 a geçememesi büyük bir düşüşe sebep olacaktır zannımca

  • Kadir ERCİYAS

   Mart 16, 2016 at 8:43 pm

   Ayrıca, PC’deki gibi yazılımsal ve donanımsal olarak özellik de barındıramadıktan sonra napalım lumiayı Windows 10u!? Mesela PC’deki gibi bir Far Cry serisi oyunu oynayabilecek akıcılıkta grafik ve teknik özellik olmayınca Windows telefonun kullanışlığından da sözedemeyiz. Neymiş PC’deki ve mobil platformlar farklı donanımdaymış. O zaman Windows 8, 8.1 ve 10 tanımlandırmasına sadece kısaca Windows mobile diye nitelendirip, fazla beklenti içine sokmaya gerek yok; her yeni model lumia ve Windows Phone, bir önceki modellerinden çok da ileri düzeyde bir deneyim sunmayacaksa boşa emek veriyorlar!

  • yusuf

   Nisan 17, 2016 at 4:56 pm

   Doğru android ve apple stor bızım magzadan çok ileride yeni uygulamalar bızde yok veya eski surumlu

 3. umutcan

  Haziran 9, 2015 at 7:16 pm

  Arkadaşlar her telefon win 10 alıyor l820 win10 almaz dediler şuan mıs gibi win10 prewiev var inanmayın internettki herşeye

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir