Gündem

Tim Cook veya Bill Gates ABD başkan yardımcısı mı olacaktı?

By

on

Başkanlık seçimlerine sayılı gün kala ABD’de adaylardan Hillary Clinton’ın Apple CEO’su Tim Cook ile Microsoft Kurucusu Bill Gates’in de aralarında bulunduğu çok sayıda ismi yardımcısı olarak değerlendirdiği ortaya çıktı.

18 Ekim 2016 tarihinde internette yayınlanan bazı belgeler, başkanlık seçimleri öncesinde ABD’de Hillary Clinton’ın yardımcısı olarak düşünülen önemli isimleri gözler önüne serdi. Wikileaks tarafından paylaşılan ve Clinton’ın kampanya yöneticisi John Podesta’ya ait olduğu iddia edilen e-postalara göre Apple CEO’su Tim Cook ve Microsoft’un kurucusu Bill Gates isimleri öne çıkıyor. Cook’un Clinton’ın seçim kampanyası için geçtiğimiz Ağustos ayında bağış yaptığı biliniyor.

E-postada yer alan 37 isim arasında General Motors CEO’su Mary Barra, Bloomberg News kurucusu ve eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, Xerox CEO’su Ursula Burns, Coca-Cola CEO’su Muhtar Kent, Rockefeller Vakfı Başkanı Judith Rodin ve Starbucks CEO’su Howard Schultz da yer alıyor.

Clinton’ın nihai başkan yardımcısı olacak isimler arasında Bill Gates’i eşi Melinda Gates’in de olduğu dikkatlerden kaçmıyor. Öte yandan başkanlık seçiminin kazanılması halinde başkan yardımcısı olması için seçilen isim Tim Kaine’in de listedeki isimler arasında olduğu görülüyor. Elde edilen bilgiler, değerlendirmeye alınan çok sayıda zengin ve yüksek profilli ismi gözler önüne sererken konuyla ilgili herhangi bir doğrulama (ya da yalanlamanın) henüz gelmediğini belirtmek gerekiyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir