Gündem

Tesla Almanya’da “Otopilot” kelimesini kullanamayacak

By

on

Almanya Ulaştırma Bakanı Tesla’nın “Otopilot” kelimesinin yanıltıcı olduğunu düşünüyor.

Pazar günü yayınlanan Bild am Sontag isimli gazetede Almanya Ulaştırma Bakanı’nın yaptığı bir açıklama gündeme bomba gibi düştü. Bakan yaptığı açıklamada “otopilot” (autopilot) kelimesinin tüketiciler için otomobillerin neredeyse sürücüsüz kullanılabildiği gibi bir algı oluşturduğunu ve bu algının sürücü dikkati üstünde ciddi şekilde risk yaratacak dikkat dağınıklığı oluşturabileceği belirtildi.

Bakana göre “otopilot” tüketiciyi yanıltan bir tanımlama.

Geçtiğimiz aylarda bir Tesla Model S sürücüsü aracını otopilot moduna almış ve yola dikkat etmediği için sistem aracı bir tırın altına sokarak sürücüsü Joshua Brown’un ölümüyle sonuçlanan bir kazaya neden olmuştu (fotoğrafta bu aracı kaza sonrasında görebilirsiniz). Eylül ayında Tesla otopilot ile alakalı bir güncelleme yayınlamış ve sürücünün dikkatini yoldan ayırması durumunda ikaz mekanizmasının devreye girmesini hatta sistemin otomatik olarak kapanmasını tetikleyen bir dizi önlem almıştı.

Tesla kurucusu Elon Musk Alman bakandan gelen açıklama sonrasında Twitter’da bir açıklama yaparak; bu gün “Autopilot 2.0” olarak beklenen tanıtımı iki gün erteleyerek Çarşamba gününe ertelendiğini duyurdu.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir