Gündem

Telefonlar için Windows 10 önizleme sürümü yayınlandı

By

on

Geçtiğimiz haftaki ekran görüntülerinin ardından her an çıkmasını beklediğimiz telefonlar için Windows 10 teknik önizlemesi, bugün itibariyle yayınlandı. Şu an için yeni işletim sistemini, destekleyen altı telefona indirip yüklemek mümkün. Microsoft, teknik önizlemenin sonraki sürümlerinde daha fazla telefonun listeye ekleneceğini duyursa da, şu an için Windows 10’un tadına bakabilecek telefonlar Lumia 630, Luma 635, Lumia 636, Lumia 639, Lumia 730 ve Lumia 830 olarak belirlendi.

Yazılım devi, sürüm notlarıyla birlikte ilk teknik önizlemenin “çok erken” bir sürüm olduğunu, yani işletim sisteminin verilere zarar verebileceğini veya hiç çalışmayabileceğini açıkladı. İşletim sisteminde şu an itibariyle çok sayıda hata bulunuyor ve Microsoft’un duyuruyu yaptığı blog yazısında tüm bu hatalar ile geçici çözüm yolları uzun bir liste şeklinde belirtiliyor. Kullanıcı deneyiminin şu an için pek başarılı olması beklenmezken, Microsoft kullanıcılardan gelecek geri bildirimler ile telefonlar için Windows 10’un final sürümünü şekillendirmek istediğini açıkladı.

Sunum videosunda da görebileceğiniz gibi, teknik önizlemenin getirdiği birkaç yenilik bulunuyor. Başlat ekranı için tam boyutlu arka plan görüntüsü, daha fazla hızlı ayar seçeneği ve interaktif bildirimler şu an için bunlardan bazılar. İşletim sisteminin dikte ile yazı özelliği ciddi şekilde iyileştirilirken, yenilenen Fotoğraflar uygulaması da artık hem telefonda hem de OneDrive’da depolanan fotoğraflara daha rahat erişim sağlıyor.

Şu an için Windows 10’daki Cortana yalnızca ABD’de İngilizce olarak kullanılabiliyor. Yani Windows Phone 8.1 ile farklı dilleri de bünyesine katan Microsoft, bir adım geri gitmiş gibi görünse de, Windows 10 tam olarak bittiğinde asistan yazılımın hiç olmadığı kadar güçlü olacağını söylüyor.

Sonraki teknik önizleme sürümlerinde Universal Office uygulamaları ile yeni Mail ve Takvim uygulamaları ve Mesajlar uygulamasına entegre Skype gelecek.

Yukarıda bahsettiğimiz telefonlardan birine sahipseniz ve Windows 10’u denemek istiyorsanız, ilk önce Windows Insider Programı’na kayıt olmanız gerekiyor. Ardından Windows Insider uygulamasını indirip çalıştırarak cihazınızı onaylıyor, sonra da güncellemeleri kontrol ederek teknik önzileme sürümüne ulaşabiliyorsunuz. Windows 10 işletim sisteminde yapılan her güncelleme direkt olarak telefonunuza iletilmeye devam ediyor.

Ancak hatırlatalım, yalnızca yedek bir cihazınız varsa Windows 10’u yükleyin. Şu an için ilk teknik önizleme olduğundan işletim sisteminin telefona zarar verme ihtimali oldukça yüksek. İlla deneyeceğim diyorsanız da, her şeyinizi yedeklemeyi ihmal etmeyin.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir