Gündem

Teknoloji dünyasının en iyi 1 Nisan şakaları

By

on

1 Nisan geride kaldı ve tüm dünyada teknolojinin önde gelen firmaları da her sene olduğu gibi bu yıl da çok çeşitli şakalar yaptı. Google, en fazla sayıda şaka yapan şirket olurken, Microsoft, Samsung, HTC ve Amazon gibi firmalar da geçtiğimiz günü kullanıcıları ve takipçileri için eğlenceli kıldı.

Okulda yaptığımız sınıf değiştirme şakasından hallice olan Google’ın ilk şakası, com.google adresinde arama motorunun tersten çalışan bir halini yayınlamak oldu.

Bu basit şakayla güne başlayan Google’dan, çok çeşitli yeni ürünler ve hizmetler geldi. Google Fiber, eski günlere özlem duyan kullanıcılar için 56K hızında fiber interneti olan Dial-Up modunu duyurdu. 146 ile internete bağlandığımız günlerde telefondan çıkan o güzel ses, Fiber hizmetiyle birlikte kullanıcısıyla buluştu ve insanların günlük işlerinden uzaklaşıp, ailelerine ve sevdiklerine zaman ayırmasını sağladı.

Google Maps de oldukça başarılı bir şaka ile gerçek dünyayı bir Pac-Man haritasına dönüştürdü. Haritada rastgele bir yer seçtikten sonra sol alttaki Pac-Man simgesine tıkladığınızda, harita motoru uygun bir seviyeye kadar yaklaşıyor ve yılların eskimeyen oyununu gerçek dünyaya aktarıyor.

maps pac man

Google’ın Japonya şubesi, Google Panda adında dünya tatlısı yeni bir ürün çıkardı. Bu tüylü doldurulmuş hayvan, son yılların modası kişisel asistan furyasına farklı bir yaklaşım getirdi.

Japon mizah anlayışını devam ettiren Google Japonya, Panda haricinde bir de tuşsuz klavye tanıttı. Bildiğimiz parti düdüğünün akıllılaşmış hali olan bu klavye ile, ağzınızdan çıkan nefesleri algılayan cihaz, her şeyi kelimeye dökmeyi başarıyor.

Geçmişe dönüş temasını bir hayli benimseyen Google’ın kendi son şakası da Smartbox oldu. İnternet için fiziksel bir posta kutusu olan SmartBox, gelen e-postaları evinize mektup olarak gönderiyor ve yeni bir posta aldığınızda telefonunuza bildirim gönderiyor.

Microsoft da yine geçmişe özlem duyan bir yaklaşım ile MS-DOS Mobile’ı duyurdu. Lumia akıllı telefonlara 1980’li yılları getiren şirket büyük beğeni topladı.

HTC ise dünyanın ilk akıllı çorabı olan RE SOK’u tanıttı. Her şeyin akıllılaştığı bu dünyada ayak bileğinizden SMS okuyabilmenizi sağlayan çorap, kaybolan tekini GPS ile bulabiliyor ve delik açılırsa hemen belirleyebiliyor.

htc-re-sok

Samsung da son dönemin en çok konuşulan firmalarından biri olarak yeni Galaxy S6 Edge modelini mutfağa uyarladı ve yepyeni bir sebze kesme özelliği ile gurme kamera modu ekledi.

galaxy edge blade

Motorola ise, Moto X telefonlarını öne çıkaran bir video ile MotoSelfieStick’i duyurdu. Selfie çubuklarına yeni bir yaklaşım getiren bu ürün, tüm dünyada beğeni topladı ve birçok kullanıcı tarafından “keşke 1 Nisan şakası olmasa” şeklinde değerlendirildi.

Zenfone 2 ile önemli bir çıkış yapan Asus da, amiral gemisi telefonlara büyük darbe vuracak Zenfone 0’ı çıkardı. Yeni model, PC World olarak şu ana kadar çıkan tüm telefonlar arasında kesinlikle en beğendiğimiz akıllı telefon oldu.

asus zenfone 0

Teknoloji dünyası önceki gün bunlarla eğlenirken, 1 Nisan’a tavır alan firmalar da oldu. Nihayetinde eğlenceli bir liste ortaya çıkaran sektör, günü biraz daha güzelleştirdi diyebiliriz.

About admin

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir