Gündem

Sunrise takvim yolun sonuna geldi

By

on

Microsoft’un popüler takvim uygulaması Sunrise için güneş batıyor. Microsoft pek çok özelliği iOS ve Android uygulamalarına getirip güncelleme yaptıktan sonra servisin fişini çektiğini duyurdu. Bugünden itibaren Sunrise takvim yeni güncellemeler almayacak. Sunrise kullanıcıları Çarşamba günü itibarıyla hesaplarından çıkış yapmış oldu. Ancak orijinal platformdaki tüm bilgiler iOS, Android ve Outlook üzerinde saklanmaya devam edecek.

Sunrise ekibi yazdıkları veda yazısında bu gelişmeyi bir devrin kapanışı olarak yorumlarken, “Daha da önemlisi, bu yeni bir dönemin başlangıcı. Gelecekte bizi bekleyen gelişmelerden heyecan duyuyoruz ve en yeni maceramızda bize eşlik etmenizden mutluluk duyacağız.” ifadesini kullandı.

Bahsi geçen bu yeni macera ise Microsoft’un kendi e-posta uygulaması olan Outlook‘tan başkası değil. Microsoft, Sunrise‘ı satın aldığında servisi ancak “tüm özellikler Outlook’a entegre edildiğinde” kapatacağını duyurmuştu. Hatta daha önce alınan bir kapanma kararı, bu entegrasyon tamamlanmadığı için ertelenmişti.

Outlook’un iOS ve Android sürümlerine yakından baktığımızda ise Sunrise takvimle sunulan özelliklerin tümünün henüz bu uygulamalarda yer almadığı görülüyor. Örneğin “ilgi çekici takvimler” adını taşıyan özellik ile uluslararası tatillerden, tuttuğunuz takımın lig fikstürüne kadar pek çok özelliği eklemek mümkündü. Outlook web uygulaması ya da mobil uygulamalarda bu özellik Sunrise’da olduğu gibi kapsamlı görünmüyor.

Microsoft ekibinden yapılan açıklamada, Outlook’a getirilen özelliklerin tüm uç noktalarda, hem web uygulamasında hem de mobil ve masaüstü uygulamalarda kullanılabilir hale getirmenin önemli bir hedef olduğu belirtiliyor: “Örneğin Focused Inbox özelliğinin ne kadar faydalı olduğuna dair güçlü bir geri bildirim aldık ve bu özelliği Windows, Mac ve web için temmuz ayında yayınlamaya başladık.”

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir