Gündem

Star Citizen’ın başı yatırımcılarıyla belada

By

on

Çıkışı yılan hikayesine dönen Star Citizen, aleyhine açılan davayı kaybetti. Karar emsal teşkil edilebilir.

Uzay simülasyonları özellikle bir kesim oyunseverin müthiş derecede ilgi gösterdiği ve hastalık mertebesinde düşkün olduğu bir tür. Bu türün pek çok geçmiş ve güncel başarılı örneği var.

Star Citizen, efsanevi uzay simülasyonları serisi Wing Commander‘in geliştiricisi Chris Roberts‘in 2011 yılından bu yana büyük bir ekiple üzerinde çalıştığı ve yeni nesil uzay simülasyonlarının kralı olmayı hedefleyen bir oyun. Oyunun kapsamı öylesine detaylı ve büyük ki oyunun geliştirilmesi için ciddi bir bütçeye ihtiyaç var. Oyunun yapımcıları bu bütçeyi sağlamak için daha oyun piyasaya çıkmadan oyun içindeki çeşitli gemileri 10 dolardan başlayıp binlerce dolara varan fiyatlara satışa çıkarttılar. Şimdi sıkı durun! Türün severleri bu güne kadar oyuna toplam 100 milyon doların üstünde yatırım yaptılar.

Maalesef Star Citizen’ın çıkışı yılan hikayesine döndü. Ortada demo amaçlı bir kaç dağıtım ve videolardan başka hiç bir şey yok. Durum böyle olunca oyuna binlerce dolar yatırım yapan simülasyon meraklıları huzursuzlanmaya başladılar.

Star_Citizen_ship_prices

Bir sanal gemiye 12.600 sterlin verenler için durum pek iç açıcı değil.

Bu oyunculardan “Streetroller” sabrı artık taşmış olmalı ki oyunun yapımcısı Cloud Imperium Games’e bir e-mail atarak bu güne kadar yaptığı 2.550 dolarlık yatırımı geri talep etti. Ancak şirket kendisine şöyle bir cevap verdi;

Yaptığınız yatırım toplu fonlama sistemi (crowdfunding) ile Star Citizen’ın geliştirilmesi için yapılmıştır. Yaptığınız ödemeler oyunun geliştirilme süreci ve ekibin masrafları için kullanılmıştır.

Oyunun geliştirilmesi için harcanmış bir desteğin geriye dönük olarak geri talep edilmesi oyunun geliştirilme sürecinin doğasına ve “iade talepleri” toplu fonlamanın ruhuna aykırıdır.

Özetle; paranızı çoktan harcadık, artık geri alamazsınız denildi.

Elbette Streetroller tatmin olmadı ve konuyu Los Angeles tüketici mahkemesine taşıdı. Mahkeme de yaptığı değerlendirme sonucunda tüketiciyi haklı bularak şirketin bu ücreti geri ödemesine karar verdi. Bunun arkasındaki en büyük sebep ise oyunun çıkış tarihi olarak Kasım 2014’ün verilmiş olması ve bu sürenin sürekli ertelemeler ile hâlâ belirsiz bir geleceğe ötelenmiş olması.

Streetroller 2.550 dolarını geri aldığı için mutlu ancak Cloud Imperium Games’in şimdi başında kara bulutlar dolaşıyor ziradiğer yatırımcılar da bu mahkeme kararını emsal göstererek paralarını geri istemeye başlayabilir. Geri ödenmesi gerekecek iade edilmesi gereken 100 milyon dolarlık bir meblağ bulunuyor. Şimdi yapımcının önünde iki seçenek var; ya oyunu çok hızlı şekilde ve eksikleri ile piyasaya sürecekler ki bu durumda da kusurlu ürün endeniyle başları belaya girebilir ya da destekçilerinin mutlu tutmanın bir yolunu bulacaklar.

Recommended for you

1 Comment

  1. Pingback: Star Citizen yine ayaklarımızı yerden kesti – pcworld.com.tr

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir