Gündem

SSD’ler laptop pazarını ele geçiriyor

By

on

Gelecekte sabit disklerin yerini alması beklenen katıhal sürücüleri (SSD) depolama pazarındaki payını hızla artırıyor.

TrendForce‘un pazar araştırma şirketi DRAMeXchange tarafından yapılan açıklamaya göre, bu yılın sonuna kadar dizüstü bilgisayar üreticilerinin SSD benimseme oranı yüzde 33‘ü aşacak. Aynı açıklamada SSD kullanan yeni laptop modellerinin oranının 2018’de yüzde 50‘den fazla olacağı belirtiliyor.

Geçtiğimiz yıl global dizüstü bilgisayar pazarının sadece yüzde 25’inde kullanılan SSD’ler bu rakamların büyük bir sıçramayı ifade ettiği görülüyor. DRAMeXchange‘e göre SSD’lerin dizüstü pazarında benimsenme oranı, satışlardaki başarıya bağlı olarak artıyor.

Her ne kadar geleceği kesin olarak tahmin etmek, trendlerin SSD lehine değiştiği açıkça görülüyor. Mekanik disk sürücüler, modern PC çağında özellikle son kullanıcılar için birden fazla dezavantaja sahip.

Ancak hızları düşük, boyutları büyük olsa da, geleneksel sabit diskler halen birim fiyat olarak kıyaslanamayacak kadar ucuz depolama alanı sunuyor. Bu da büyük veri merkezlerinden, evinde NAS sürücü bulunduran kullanıcılara kadar geniş bir yelpazede kullanım sağlıyor.

Ne var ki söz konusu dizüstü bilgisayarlar olduğunda, yeni bir donanımda aranması gereken en önemli özelliğin SSD depolama olduğu su götürmez bir gerçek. İnternette dolaşmak, film izlemek ya da ofis dokümanlarıyla uğraşmak gibi gündelik işlemleri muazzam biçimde hızlandıran SSD bellekler, HDD ile oluşan darboğazı temizleyerek eski bilgisayarları bile adeta hayata döndürüyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir