Gündem

Spotify, Twitter ile ünlüleri yanına çekmek istiyor

By

on

Geçtiğimiz hafta sonu itibariyle bazı Spotify kullanıcıları yeni bir özellikle karşılaştı. Tweet the Beat adı verilen özellik, hem mobil hem de masaüstü uygulamalarında kullanıcıları dinledikleri şarkılarla alakalı olarak şarkıcıya tweet atmaya teşvik ediyor. Otomatik olarak dinlenen şarkıya göre pop-up şeklinde bir reklammış gibi çıkan bu yeni özellik için ilk seçilen isim ise yeni şarkısı “Bitch Better Have My Money”i çıkaran Rihanna oldu. Karşınıza çıktığı gibi sanatçıya gönderilecek hazır bir tweet metni de sunan özellik tek tuşla kullanıcıların şarkıcılara ulaşmasını sağlamayı amaçlıyor.

Bunun dışında Tweet the Beat özelliği Spotify’da şarkı çaldığı sürece uygulamada ne yapıyorsanız yapın rastgele bir şekilde karşınıza çıkabilecek. Biraz reklamvari olan bu yeni özellik, ücretsiz sürümde olduğu kadar aylık 10 TL karşılığında reklamları ortadan kaldıran premium sürümde de yer alacak. Yani tüm Spotify kullanıcıları tweet teşviği alırken, bu teşviği sevip sevmeyecekleri belirsiz.

The Verge’ün haberine göre, Spotify tarafından yapılan bir açıklamaya göre Cumartesi günü itibariyle hayata geçen bu yeni özellik şu an için sadece Rihanna ile çalışıyor. The Verge’a yapılan açıklama şu şekilde: “Bu gördüğünüz özelliğin adı Tweet the Beat. Bununla birlikte dinleyiciler, sık sık dinledikleri veya takip ettikleri sanatçılara sevgi ve takdirlerini gönderebilecek. Yeni özelliğimizi tamamen hayranların, sanatçılarla daha da yakın olabilmesi için tasarladık.”

Yeni özellikle birlikte Spotify’ın, kullanıcılarının Twitter timeline’ında söz sahibi olacağını söylemek daha doğru olur. Yine de bazı ünlü isimler ve müzisyenler tarafından çokça eleştiri alan müzik yayın programının bu sayede Spotify üzerinden müzik dinleyen kullanıcıların da şarkıcıları çok sevdiğini göstermiş olacak. Daha önce ünlü isim Taylor Swift, Spotify’dan tüm içeriğini kaldırmıştı. Şirketin yine benzeri bir olaydan kaçınmak için kullanıcıların sevgisiyle şarkıcıları cezbetme fikri ise umarız işe yarar.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir