Gündem

Spotify kimleri kara listeye aldı?

By

on

Apple Music ile münhasırlık anlaşması yapan müzisyenlerin yeni parçalarını Spotify’da bulmak zorlaşıyor.

Drake, Katy Perry ve Frank Ocean gibi Apple Music‘e özgü (exclusive) anlaşmalar yapan müzisyenlerin şarkılarını Spotify‘da bulmak artık daha zor. Bloomberg’e göre Spotify, büyük rakibi Apple Music’in safına geçen şarkıcıların yeni parçalarını bulmayı zorlaştırıyor. Kayıt stüdyolarını da bilgilendiren online müzik servisi, yeni şarkıların, Apple’daki münhasırlık süresi dolduktan sonra Spotify’a gelmesi durumunda öne çıkan listelere eklenme şansının düşük olacağını belirtti. Apple ile sözleşmesi bulunan bazı müzisyenler ise Spotify tarafını, arama sonuçlarına müdahale ederek ilgili parçaları arka sıralara atmakla suçladı ancak Spotify bu iddiayı reddetti.

Bloomberg haberine göre Spotify bu misilleme stratejisini bir yıldan uzun süredir (yani neredeyse Apple Music çıktığından bu yana) sürdürüyor. Aynı haberde, Spotify’ın Tidal ile münhasırlık anlaşması bulunan müzisyenlere karşı da benzer bir tutum sergilediği öne sürülüyor.

Bu yıl içinde çıkan albümlere baktığımızda Drake, Katy Perry ve Frank Ocean‘ın yeni müziklerini Apple Music’e özgü yayınladıklarını; Rihanna, Kanye West ve Beyoncé‘nin ise Tidal ile münhasırlık anlaşması olduğunu görüyoruz.

Daha önce Apple Music ve Tidal’in yeni kullanıcıları kendine çekebilmek için yüklü ödemelerle münhasırlık anlaşması yapmasını eleştiren Spotify’ın kendi misilleme stratejisinin ne ölçüde doğru olduğu ise tartışmaya açık bir konu.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir