Gündem

Spartan tarayıcısının resmi adı Microsoft Edge

By

on

Micrososft’un dün başlayan Build Konferansı’nda nihayet Windows 10’un web tarayıcısı da resmiyete kavuştu. Daha önce Ocak ayındaki büyük Windows 10 etkinliğiyle detaylandırılan yeni tarayıcı, Project Spartan olarak bilindi, tanındı ve hatta kullanıldı ancak Microsoft, tarayıcının resmi adını dün duyurdu: Microsoft Edge.

Edge, Windows 10’un varsayılan tarayıcısı olacak. İşletim sistemindeki Cortana ile birlikte çalışacak olan bu tarayıcıya sesli komut vererek web sitelerini açmak mümkün olacak. Yeni sekme sayfası da yeniden tasarlanarak Cortana ile uyumlu çalışacak. Favoriler, arama çubuğu, beğenilen uygulamalar, sizinle ilgili haberler, hava durumu, borsa ve spor haberleri de bu yeni sekme sayfasında karşınıza çıkacak.

Microsoft’un Edge ile ilgili verdiği belki de en önemli bilgi ise, geliştiricilerin küçük modifikasyonlar yaparak Google Chrome ve Mozilla Firefox’taki eklentilerini Edge’e de uyarlayabilecek olması. Böylece yeni tarayıcı da rakiplerinden altta kalmayacak.

Daha önce de açıklandığı şekilde Edge’de dahili not alma ve paylaşma özelliği de yer alacak. Bu özellik ile herhangi bir web sayfasından alıntı yapıp kolay bir şekilde paylaşabileceksiniz. Yine Edge’de Safari’de gördüğümüz okuma modu da dahili olarak gelecek. Microsoft tarayıcı konusunda da oldukça başarılı bir işe imza atmış gibi görünüyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir