Gündem

SoundCloud satılıyor mu?

By

on

Sektör kaynakları, online müzik servisi Spotify’ın özellikle bağımsız müzisyenlere kendini tanıtma şansı sunan SoundCloud’u satın alacağını iddia ediyor.

Bu ay içinde 40 milyon ücretli aboneye ulaşarak en yakın rakibi Apple Music ile arasındaki farkı 23 milyon kullanıcıya çıkaran Spotify, Financial Times kaynaklarına göre SoundCloud ile satın alma görüşmelerinde epey yol kat etmiş durumda. Bugüne kadar bağımsız müzisyenlere kendi kitlelerini oluşturma fırsatı sunan SoundCloud da yakın dönemde ücretli bir müzik servisi yayınlamıştı.

Spotify, dünya genelinde 100 milyon kullanıcısıyla online müzik alanında en büyük pazar payını elinde bulunduruyor. Apple Music ile rekabetin sürekli artması nedeniyle iki tarafın da sıra dışı hamleler yapması gerekiyor. Bağımsız müzik yapımcılarını SoundCloud ile kendi çatısı altında toplamak, Spotify için akıllıca bir hamle olarak görülüyor.

Herhangi bir resmi doğrulama olmamasına karşın, böylesi bir satın almanın en çok da Jack Dorsey’in ve Twitter’ın işine yarayacağı biliniyor. Twitter iki yıl kadar önce, Dorsey öncesi dönemde SoundCloud’u tamamen satın almayı düşünmüş ancak bu kararından vazgeçmişti. Jack Dorsey‘in CEO olmasıyla birlikte ise 70 milyon dolarlık bir yatırım ile şirket bir SoundCloud hissedarı haline geldi. Bu nedenle potansiyel bir satın alma sonucu Twitter’ın da gücünün artacağı tahmin ediliyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir