Gündem

Sony’i, PlayStation taşıyor

By

on

2015 yılı ikinci çeyrek mali sonuçlarını açıklayan Sony, özellikle mobildeki düşüşe ve piyasalardaki kargaşaya rağmen PlayStation 4 sayesinde oldukça rahat bir durumda. Bu çeyrekte 3 milyon adet PS4 satan şirket, sattığı toplam konsol sayısını da 25.3 milyona çıkardı. Çevresel cihazlar ile yazılım satışları da yükselirken, oyun alanından elde edilen gelir geçtiğimiz seneye oranla yüzde 12.1 oranında arttı. Düşen PS3 satışlarına rağmen, o bölüm de 2.3 milyar dolarlık satış yaptı. Şirket, kısa zaman önce Avrupa’nın büyük bölümünde en büyük rakibi Xbox One’ı en az iki kat fazla satarak geçtiğini açıklamıştı. 2015’in tamamında 16 milyon PS4 satmayı planlayan Sony, daha ikinci çeyrek sonucunda bu rakamı 10 milyon kadar geçti.

Sony’nin Apple ve Samsung gibi firmaların üst düzey akıllı telefonları için yaptığı sensörleri üreten Sony Cihazlar bölümü de satışlarında yüzde 35.1’lik bir artış görerek 2 milyar dolar gelir kazandırdı. Sensör çalışmalarını hızlandırmak için, Sony bu bölüme 3.6 milyar dolarlık bir yatırım yapacağını da duyurdu.

Tüm bunlar olurken Sony’nin mobil cihazlar bölümü ise karı sömüren bir departman oldu. Geçtiğimiz yıla oranla satışlarda yüzde 16.3’lük bir düşüş görülürken, Sony bunun sebebini “karlılığı arttırmak amacıyla belirlenmiş stratejik kararlar” olarak açıkladı. Yani Sony, daha fazla kâr getirecek üst sınıf akıllı telefonlara odaklanmak istiyor ancak bu planı henüz başarıya ulaşmış değil.

Tüm bunlara rağmen, Sony’nin ikinci çeyrekteki net karı 665 milyon dolar olarak geçtiğimiz yılı üçe katladı. Bu da CEO Kaz Hirai yönetiminde, mobil hariç işlerin iyi gittiğini gösteriyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir