Gündem

Sony’den beş yıl gecikmeli hamle

By

on

PlayStation kullanıcıları nihayet iki adımlı doğrulama sistemi ile hesaplarını güvende tutabilecekler.

Sony’nin oyun ağı PlayStation Network‘e yapılan siber saldırıda, 77 milyona yakın kullanıcının kişisel verilerinin açığa çıkmasının üzerinden neredeyse beş yıl geçti. 2FA olarak bilinen, iki adımlı doğrulama sistemi ise PSN hesapları için ancak kullanıma alındı.

Sisteme giriş yaparken iki adımlı bir doğrulama gerektiren bu teknolojinin, hesap ve kişisel bilgileri daha iyi koruyacağını belirten Sony, bu yöntemi kullananlardan PSN’e giriş yaparken tıpkı online bankacılıkta olduğu gibi SMS doğrulaması isteyecek. Elbette bu özellik de kırılamaz değil; buna karşın 100 milyonu aşan kullanıcıya sahip bir platform için 2FA olmazsa olmazlar arasında bulunuyor.

Birden fazla online hesapta aynı parolayı kullanmak, virüslü linkler veya kimlik sahteciliği için gönderilen e-postalar gibi yöntemlerle kullanıcının parolasının yanlış ellere düşebileceğini söyleyen Sony, iki adımlı doğrulama özelliğinin bu noktada devreye girdiğini anlatıyor. Hesap bilgilerini ele geçiren kişi, bu verileri kullanarak sisteme giriş yapsa bile ek bir güvenlik önlemiyle karşılaşıyor. Akıllı telefonunuza gelen doğrulama SMS‘ini giremeyeceği için de soygun başarısızlıkla sonuçlanıyor.

Sony’nin oyun alanındaki ezeli rakibi Microsoft, aynı güvenlik adımını Xbox için bir önceki nesil konsolun piyasada olduğu 2013 yılından bu yana kullanıyor. Google, Apple, Facebook ve Twitter gibi büyük hacimde kullanıcıya hitap eden ağlarda da 2FA yıllardır tercih edilen yöntem olarak öne çıkıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir