Gündem

Sony Xperia Z3+ tüm dünyada satışa çıkıyor

By

on

Sony’den henüz bu sene için amiral gemisi telefon yönünde bir adım görmesek de, Japonya’da Xperia Z4 olarak tanıtılan Z3+ modeli, tüm dünyada satışa sunulmaya başladı. Nisan ayının sonlarında telefonun Japonya harici tüm ülkelerde Z3+ adıyla satılacağı söylenmiş ve Mayıs ayına tarih verilmişti. Yine aynı kaynaklar, şirketin bu ay içerisinde gerçekten bir amiral gemisi modelini tanıtacağını da söylese de, şimdilik bunu görebilmiş değiliz. Bunun dışında söylenen tüm dedikodular ise doğru çıktı.

Amiral gemisi Z3 serisine bir ekleme olarak gösterilen yeni telefon, gayet kaliteli ve üst düzey diyebileceğimiz donanım özelliklerine rağmen “amiral gemisi” titrine sahip değil ve normal bir telefon olarak görülüyor. Orijinal Xperia Z3’ten daha ince, daha hafif ve daha hızlı olarak lanse edilen yeni model, 6.9 mm ile gerçekten ince ve 144 gram ağırlığıyla da zarif bir telefon olarak karşımıza çıkıyor. Tasarım alanında yapılan diğer değişiklikler içerisinde ise kapaksız microUSB girişini görüyoruz. Daha önce su ve toz geçirmezlik için yer alan kapak ortadan kaldırılsa da, telefonun IP65/IP68 su ve toz geçirmezlik sertifikası bulunuyor. Xperia Z3’ün ön yüzünde yer alan hoparlörler de Z3+ ile panelin kenarlarına taşınmış.

Sony Xperia Z3+’ta 5.2 inç Full HD 1080p çözünürlükte ekran, 20.7 MP arka, 5.1 MP ön kamera, Snapdragon 810 yonga setinde 64-bit sekiz çekirdekli işlemci, 3 GB RAM ve 2930 mAh batarya bulunuyor. Xperia Z3 modelinde 3100 mAh olan batarya yerine tercih edilen bu batarya bizleri şaşırtsa da, Sony iki güne kadar pil ömrü sunacağını vadediyor. 16 GB depolama alanı seçeneği de Xperia Z3+ ile ortadan kalkarken, telefon sadece 32 GB seçeneğiyle satışa sunulacak.

Sony’nin merakla beklenen 2015 model amiral gemisi telefonu ise hâlen gizli kalmaya devam ediyor. Daha önce Z4 olduğunu düşünerek aldığımız dedikodulara baktığımızda, yeni modelin ekran çözünürlüğünde büyük bir artış görme ihtimalimiz oldukça yüksek. Ek olarak Sony kısa zaman önce yalnızca donanım alanında değil, kullanıcı deneyimini iyileştirecek yazılımsal değişiklikler de yapacağını duyurmuştu. Yani, yeni amiral gemisi telefonda daha iyi bir Android yönetimi ile daha kaliteli Sony uygulamaları görebiliriz. Yine de bu telefonla ilgili henüz hiçbir bilgi olmadığını tekrarlayalım.

Sony-Xperia-Z4

Sony Xperia Z3+, bakır, siyah, beyaz ve su yeşili renkleriyle Temmuz 2015‘ten itibaren ülkemizde satışa sunulacak. Telefonun fiyatına dair bilgi verilmese de 2000 TL’ye yakın bir fiyat etiketine sahip olacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir