Gündem

Sony, Morpheus Projesi’ni duyurdu

By

on

Sony, vy hafta gerçekleştirilen Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda sanal gerçeklik üzerinde çalıştığını duyurdu. Donanımın adı “Project Morpheus” ve PlayStation 4’e yönelik çıkacak. Dün gece saatlerinde sahnede tanıtımını yapan SCE Worldwide Studios başkanı Shuhei Yoshida, prototipin hiçbir şekilde son halini almadığını söyledi. Üç yıllık çalışmanın bir ürünü olduğunu belirten Yoshida, prototipin detaylı bir gösteriminin ardından geliştirici kitlerinin çıkacağını da söyledi.

Peki bu Morpheus’ta ne var diye soracak olursanız, cihazda hem HDMI hem de USB bağlantısı sağlayan bir kablo var. Ek olarak 1080p ekran, 90 derecenin biraz üzerine görüş alanı, pozisyonel baş takibi gibi özellikler bulunuyor. Oyunlar, PS Move kontrol aracını sanal bir nesne olarak fark edebiliyorlar. Ses bakımından da, cihaz oldukça kaliteli binoral ses kullanıyor. Yine de kullanıcılar dilerlerse kendi ses çıkışlarını bağlayarak kullanabiliyorlar.

Sony, geliştirici kitini 5 metre uzunluğunda bir kabloyla dağıtırken, daha geliştirilecek çok şey olduğunu söylüyor. PlayStation Ar-Ge mühendisi Richard Marks da sanal gerçekliğin, kullanımı kolay bir şey olması gerektiğini belirtiyor. Direkt olarak masadan alıp, oyuna girebilmeyi sağlamak için çalıştıklarını belirtirken, kablo olmayacağının sinyallerini veriyor ve oyun geliştiricilerinden de büyük beklentileri olduğunu ekliyor.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir