Gündem

Sony CEO’su: Yeni robota hazır olun

By

on

Sony’nin merakla beklenen yeni robotu için çalışmalar sürüyor ve CEO Kaz Hirai, kitleden biraz daha beklemelerini istedi.

Nisan ayında başlayan çalışmalar ilk olarak Haziran 2016’da gün yüzüne çıktı: Sony bir ev robotu geliştiriyor. Berlin’deki IFA etkinliğinde basına konuşan Sony CEO’su Kaz Hirai, bir süredir sessizliğini koruyan robot projesiyle ilgili ilk güncellemeyi yaptı ve teknoloji meraklılarından biraz daha zaman istedi.

“Ev kullanımı için geliştirdiğimiz bu robotun sadece günlük ihtiyaçlara yanıt vermekle kalmayıp, ayrıca hepinizle bir duygusal bağ kurma becerisine de sahip olacağını açıklamaktan mutluluk duyuyorum.”

Yeni robotun, Sony‘nin görüntü ve ses teknolojileri, sensörler, mekatronik, yapay zeka ve iletişim alanlarındaki mühendislik gücünden besleneceğini belirten Hirai, “Bu kesinlikle beklemeye değer olacak.” diye ekledi.

Sony 2000’li yılların başında piyasaya sürdüğü robot köpek Aibo ile ev robotu teknolojisinin öncülerinden olmuş, ancak şirket içinde daha sonra gerçekleşen organizasyonel değişiklikler nedeniyle robot departmanının fişini çekmişti. Şirket ayrıca Qrio adında insan formunda bir robot geliştirmiş ancak bunu satışa sunmamıştı.

Recommended for you

1 Comment

  1. sesli chat

    Eylül 7, 2016 at 2:40 am

    Zaten İlerleyen seneler de yaşantımızın olmazsa olmazları olacak robotlar. Hayatımızın bence bir parçası olacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir