Gündem

Sony, Android Gear’a hayır dedi

By

on

Google,’ın öncelikli olarak akıllı saatler, sonrasında da giyilebilir cihazlar için çıkardığı Android Wear, çok sayıda geliştiriciyi ve Android işletim sistemiyle cihaz çıkaran üreticiyi heyecanlandırmışken, Sony bu listeye dahil olmamayı seçti. Dev marka, yapacağı akıllı giyilebilir cihazlarda Google’ın desteğini almayacağını açıkladı. Şirket, SmartWatch 2’de de kullandığı kendi Android tabanlı platformuyla yola devam edecek. Sony Mobile’ın ABD başkanı Ravi Nookala, Cnet’e yaptığı açıklamada, “Bu platforma büyük miktarda zaman ve kaynak yatırımı yaptık ve bu yönde devam etmeyi planlıyoruz.” dedi.

Google ile karşılaştırıldığında, Sony giyilebilir yazılımlara çok daha farklı bir açıdan yaklaşıyor. SmartWatch 2 akıllı saati bildirimleri desteklerken, işlevselliğinin büyük kısmı, direkt olarak saate yüklenen uygulamalardan elde ediliyor. Sony’nin saati ile e-posta okuyabiliyor, Facebook’a bakabiliyor, takviminizi kontrol edebiliyor, hesaplamalar yapabiliyor ve hatta Solitare oynayabiliyorsunuz. Yani Sony, akıllı telefonların uygulama merkezli yaklaşımını daha küçük bir ekranda kullanıcısına sunuyor.

Android Wear ise daha çok bildirimlere ve sesle kontrole odaklanmış durumda. Kullanıcılar Android Wear ile bildirimleri görebiliyor ve bazı kısıtlı işlemleri gerçekleştirebiliyor. Bunlar içerisinde e-posta silme, SMS’e ses ile yanıt verme ve makaleleri daha sonra okumak için kaydetme özellikleri bulunuyor. Aynı zamanda telefonları aracılığıyla müzik çalabiliyor ve bazı işlemleri ses komutlarıyla gerçekleştirebiliyorlar. Ancak genele bakıldığında Android Wear’ın esas amacı, etkileşimi minimumda tutmak olarak görülüyor.

Hangi yaklaşımın daha fazla tutacağını ise zaman gösterecek. Google şimdiden Motorola, LG, Asus, HTC ve Samsung’u bu alanda yanına çekti ve ekstradan saat üreticisi Fossil de Android Wear kervanına katılmış durumda. Sony’nin, hali hazırda pazarda bulunan SmartWatch serisinin genel yaklaşımını değiştirmek istemediği düşünülse de, Google’ın yeni platformu popülerlik kazandıkça, Sony’nin de yönünü o tarafa çevirmemesi için bir sebep görünmüyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir