Gündem

Sonunda Yahoo’ya alıcı çıktı

By

on

Son yıllardacan çekişen Yahoo’nun işlemekte olan tüm bölümlerini Verizon 4,8 milyar dolara satın alıyor.

İnternet tarihi ile özdeşleşen Yahoo maalesef Google ve sosyal medya devrimi sonrasında bulunduğu yeri korumakta pek başarılı olamadı. Her geçen gün kaybeden Yahoo için geçmişte pek çok satış denemeleri ve teklifleri gündeme geldi ama hiç biri sonuç vermedi. Bu sefer anlaşma yapıldı.

Verizon 4,8 milyar dolar karşığında Yahoo’nun tüm operasyonunu satın alacak. Yapılan anlaşmanın gelecek yılın ilk çeyreği içinde tamamlanması ve Yahoo’nun tümüyle Verizon’a geçmesi bekleniyor.

Verizon geçtiğimiz yıllar içinde 4,4 milyar dolar bedelle AOL’u da satın almıştı.

Bu satın almaların arkasında Verizon’un büyüme stratejisi yer alıyor. Yahoo her ne kadar kan kaybetmiş olsa da hala aylık 1 milyarın üstünde aktif internet kullanıcısına erişme gücü var ve Verizon bu gücü kullanmak istiyor.

4,8 milyar dolar kulağınıza rekor bir rakam gibi gelebilir ancak internetin ilk yıllarında Yahoo’nun piyasa değeri 125 milyar dolara kadar yükseldiğini düşünecek olursak oldukça ucuza gittiğini bile söyleyebiliriz. Maalesef internet dünyası acımasız ve hızlı büyüyen şirketler daha hızlı yok olabiliyorlar. Yahoo açısından ise ölmekte olan bir işi iyi fiyata kapattı diyebiliriz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir