Gündem

Şoförsüz araçlar için sıra Hyundai’de

By

on

Hyundai Başkanı Jeong Jin Haeng, sürücüsüz otomobil çalışmaları için Google ile görüşme halinde olduklarını açıkladı.

Dünyanın en büyük altıncı otomobil üreticisi konumundaki Hyundai, Google ile kuracağı karşılıklı fayda ilişkisinde kendi üretim becerilerini ile paylaşırken, karşılığında da Silikon Vadisi devinden otonom teknolojiler hakkında destek bekliyor.

Hyundai’nin şoförsüz otomobil geliştirme yarışında biraz geriden takip ettiğini belirten Hi Investment & Securities Co Kıdemli Otomotiv Analisti Ko Tae Bong, Bloomberg News için yaptığı açıklamada “Google gibi IT şirketleriyle birlikte çalışmak, Hyundai için bir tercih değil yakın gelecekte ayakta kalmak için kritik bir gereksinim halini alacak” ifadesini kullandı.

Kore Ticaret Bakanı katılımıyla düzenlenen bir basın toplantısında konuşan Haeng, “Google otomotiv alanında çok tecrübeli olmadığı için” kendi şirketinin Google’a özellikle sürücüsüz otomobili üretme aşamasında destek olabileceğinin altını çizdi.

Hyundai Motor America eski CEO’su John Krafcik, 2013 yılında otomotiv şirketinden Google’a transfer olmuştu. Krafcik bugün şoförsüz araçlarla ilgili projeyi yönetiyor. Bu nedenle iki kurum arasında bir bağ olduğunu belirtmek de mümkün. Öte yandan, Hyundai’nin hem Android Auto hem de Apple CarPlay gibi araç içi teknolojileri hızla benimsediği ve yeni modellerde kullanmaya başladığı biliniyor. Bu teknolojiler, sürücünün akıllı telefonu ile araç içi eğlence sisteminin kablosuz bağlantısını sağlıyor ve yol bilgisayarından müzik çalara kadar pek çok fonksiyonun senkronize çalışmasını sağlıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir