Gündem

Snapchat sonunda Windows Phone’a geliyor

By

on

Son yılların belki de en popüler sosyal ağlarından, anlık mesajlaşma uygulaması Snapchat’e sonunda Windows Phone yolu gözüktü. Microsoft, bir yılı aşkın süredir şirketle Windows Phone uygulaması konusunda diyalog hâlindeydi ve nihayet bir çözüme ulaşılacak gibi.

Geçtiğimiz gün bir kullanıcının Twitter üzerinden Snapchat’in destek hesabına gönderdiği bir tweet’e verilen cevaba göre, şirketin ilerleyen zamanlar için bir Windows Phone uygulaması yapma yönünde planları bulunuyor.

Snapchat ile Windows Phone arasındaki muhabbet ise çok öncelere dayanıyor. İlk önce iOS için çıkan Snapchat, kısa zaman içerisinde Android sürümünü de yayınlamış ancak Windows Phone sahipleri, üçüncü parti uygulamalar aracılığıyla kendi kendine silinen selfie’ler atabilmişti. Birkaç ay öncesine kadar nispeten sorunsuz ilerleyen bu süreç, Snapchat’in güvenlik endişeleri sebebiyle sona erdi ve Windows Phone’daki tüm Snapchat işlevi gören uygulamalar kaldırıldı. Bunun ardından çok sayıda kullanıcı, resmi bir uygulama talebiyle şirketin resmi sitesine hücum ederken, kısa bir süre geçtikten sonra Snapchat’in farklı platformlar için uygulama talep edilen destek sayfası kapatıldı.

Platformdaki gayriresmi uygulamaların kaldırılmasının ardından, Windows Phone’daki en popüler Snapchat uygulaması olan 6snap’in yaratıcısı Rudy Huyn, şirketin sürecini kolaylaştırmak adına tüm kodu verebileceğini söyleyen bir tweet attı. Hatta Microsoft bile WindUp ve Skype Qik gibi uygulamalarla kendi kendine silinen selfie atma ihtiyacı duyan kullanıcıları için adımlar attı.

Windows Phone ile Snapchat’in uzun ve drama dolu bir geçmişi bulunuyor. Uzunca bir süre, Snapchat’in Windows Phone’a resmi olarak hiçbir zaman gelmeyeceği düşünülmüş, hatta şirket CEO’su Twitter’dan Windows Phone pazarının yeterince büyük olmadığını söylemişti. Şu an için Snapchat destek hesabının attığı tweet’te bir plan olduğu ve detaylar belli olduğu zaman duyurulacağı haricinde bir şey söylenmiyor. Böyle bir hikaye varken de uygulamanın kesin olarak çıkacağını söyleyemiyoruz. Ancak onca zaman sonra Windows Phone’da resmi Snapchat uygulaması görmemiz gerekiyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir