Gündem

Snapchat, hack konusunda açıklama yaptı

By

on

Snapchat, geçtiğimiz Cuma günü gerçekleşen ve binlerce kullanıcının fotoğraflarının sızmasına sebep olan saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Daha önce de kendi sunucularına herhangi bir erişim olmadığını duyuran şirket, kullanıcılarını uyardı.

Resmi bloglarından yapılan açıklamada, Snapchat’in API’ına erişim sağlayan üçüncü parti uygulamaların sızıntıya sebep olduğunu, ancak bu uygulamaların Snapchat tarafından desteklenmediği belirtildi.

Snapchat, “açık ve güvenilir” bir üçüncü parti uygulama ekosistemi oluşturmak çok fazla zaman alacağı için şimdiye kadar açık kaynaklı bir API yayınlamadıklarını duyurdu. Ancak yine de erişim sağlayan uygulamaların Apple ve Google’a ait uygulama mağazalarından kaldırılması için gerekli işlemlerin yapıldığı açıklandı. Yine de bu uygulamalara, resmi mağazalar dışından erişilebiliyor.

Şirket, geliştiricilerin platformlarına bu denli ilgi duymasından memnun olduğunu söylerken, uygun bir API oluşturmanın şimdiye kadar mümkün olmadığını açıkladı. Yine de mevcut API’a erişim sağlanmasını da, nispeten kullanıcıların suçu olarak değerlendirdi: “Giriş bilgilerinizi üçüncü parti bir uygulamaya verdiğiniz zaman, geliştiricinin ve muhtemelen suçluların tüm hesap bilgilerinize erişmesine ve sizin adınıza veri paylaşımında bulunmasına izin vermiş olursunuz.” denildi.

Snapchat’in, kullanıcı sayısını arttırmak için bu uygulamaları kendi çıkarmış olabileceği teorisi de ortada dolanmasına rağmen, pek ihtimaller dahilinde görünmüyor.

Konuyla ilgili bir diğer büyük sorun da, snap gönderen kişinin, karşıdaki kullanıcının üçüncü parti bir uygulama kullanıp kullanmadığı konusunda bir bilgiye sahip olmaması. Yani gönderdiği fotoğrafların haberi olmaksızın depolandığını bilmemesi. Snapchat’in bu konuda, kullanıcılarına üçüncü parti uygulamaların kullanılmaması yönündeki uyarıları ise, fotoğrafları gönderen kişilerin karşıdaki uygulamalar üzerinde herhangi bir kontrolü olmadığı için yeterli bir uyarı olarak değerlendirilmiyor.

Sonradan bir daha görülememesi sebebiyle, gönderdiği fotoğrafların belirli bir gizlilik çerçevesinde olduğuna güvenen Snapchat kullanıcılarının konuyla ilgili şirketten daha büyük beklentileri bulunuyor. Snapchat’in gizli API’ını gizli tutması ve kullanıcıların da daha dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir